Zlatý oříšek: Soutěž nejšikovnějších dětí slaví čtvrt století

Zlatý oříšek: Soutěž nejšikovnějších dětí slaví čtvrt století
Sdílej
 
O cenách rozhodla porota. Kdo ale získá Zlatý oříšek časopisu ABC, můžeš rozhodnout i ty! Časopis ABC dává finalistům ještě jednu šanci a spouští hlasování. Vy, naši čtenáři rozhodnete, kdo získá cenu Zlatý oříšek čtenářů časopisu ABC. Hlasujte!

V loňském jubilejním 25. ročníku celostátní soutěže Zlatý oříšek zvítězil astronom, sochař, gymnastka, taneční pár, muzikant, sbor a kynolog. Vyhlášení dalšího ročníku soutěže Zlatý oříšek bude na podzim. Potom zasedne porota složená z různých odborníků, která vybere 21 finalistů, z nichž 7 získá cenu Zlatý oříšek za rok 2024. 

Časopis ABC dává finalistům ještě jednu šanci. Zde vám představujeme všech 21 soutěžících z loňského ročníku a na webu brzy spustíme hlasování. Vy, naši čtenáři rozhodnete, kdo získá cenu Zlatý oříšek čtenářů časopisu ABC. Hlasujte!

D – company:

9–13 let, Valašské Meziříčí, parta holek a kluků, kterou učaroval tanec, získali 2. místo na Mistrovství České republiky „Taneční skupina roku“, v roce 2019 získali cenu „Choreograf roku“.

Alex Faivre:

14 let, Uherský Brod, zajímá ho astronomie, matematika, fyzika, programování a hra na klavír, v roce 2023 vyhrál stříbrnou medaili na II. mezinárodní olympiádě v astronomii a astrofyzice pro juniory.

Veronika Hanáčková:

12 let, Uherské Hradiště, věnuje se hře na violoncello, v roce 2022 získala 1. místo v 16. ročníku mezinárodní violoncellové soutěži Jana Vychytila, je zařazena do stipendijního programu MenART.

Adam Hoferek:

14 let, Hať, jako samouk vyrábí sochy a modely, v roce 2022 a 2023 uspořádal výstavy v kulturním domě v Hati, v roce 2024 bude po celou sezonu vystavovat na zámku Linhartovy.

Kristýna Jurčíková:

13 let, Nový Jičín, zaujal ji discgolf, v roce 2023 obsadila 3. místo na juniorském Mistrovství Evropy (dívky do 18 let) a 2. místo na profesionálním Mistrovství ČR (dospělé ženy).

Krasokolečkování Most:

parta holek z Meziboří, která provozuje krasobruslení na in-line kolečkových bruslích, v roce 2022 se staly vicemistryněmi ČR a vyhrály mezinárodní závod v Chorvatsku.

Vanessa Mazochová:

13 let, Frenštát pod Radhoštěm, věnuje se voltiži – gymnastice na koni, v roce 2023 získala 1. místo na mezinárodním závodě CVI Kaposvar v Maďarsku a 2. místo na mistrovství České republiky (ženy junior A).

Marianne Rose Mladá:

9 let, Brno, učarovala jí gymnastika a pole dance, v roce 2023 vyhrála Polegym cup a v roce 2022 se stala mistryní světa Pole Art v Itálii a mistryní České republiky Pole art.

Jan Novorka:

11 let, Tábor, zpívá folk a sám se doprovází na kytaru, v roce 2023 vyhrál Zlatou dětskou portu a stal se absolutním vítězem hudební soutěže HuSoBrKo, v roce 2022vyhrál republikové finále soutěže Brána – kategorie Sólista do 15 let.

Nikol Novosadová:

11 let, Vrané nad Vltavou, věnuje se snowboardingu, snowboard crossingu a závodně plave, v roce 2023 se stala mistryní ČR PGS (seriál rakouských snowboardových Freestyle závodů).

Jaroslav Pokuta:

11 let, Planá nad Lužnicí, hraje na akordeon, v roce 2023 se stal absolutním vítězem v několika významných soutěžích doma i ve světě (v Dobřanech dokonce zvítězil ve dvou kategoriích).

Alma Přibilová:

11 let, Dolní Bojanovice, věnuje se fitness, hraje na příčnou flétnu a housle, v roce 2023 vyhrála Mistrovství světa IBFF FIT KIDS v Chorvatsku a Mezinárodní houslovou soutěž O cenu Václava Krůčka.

Radost Praha:

dětský pěvecký sbor – holky ve věku 10–15 let, v roce 2023 získaly dva zlaté diplomy a zvláštní cenu uměleckého šéfa mezinárodního festivalu – Mundus Cantat Sopot, účinkovaly též ve Vladislavském sále a v pražském Rudolfinu.

Erik Řehola:

12 let, Teplice, učarovala mu sportovní kynologie – agility, v roce 2023 obhájil titul z roku 2022 World Agility Open (junioři) a vyhrál též mistrovství České republiky dospělých.

Max Roškot:

8 let, Buštěhrad, zaujal ho bikros, v roce 2023 si vyjezdil 2. místo na Mistrovství světa Glasgow, 3. místo na Mistrovství Evropy Francie a 1. místo na Mistrovství ČR. 

Richard Schich:

14 let, Šenov u Nového Jičína, věnuje se rychlostnímu a freestylovému skákání přes švihadlo, v letech 2021–2023 se vždy umístil na stupních vítězů na domácích i mezinárodních soutěží.

Terezie Ševčíková:

10 let, Kroměříž, hraje šachy, v roce 2023 získala 1. místo v 15. ročníku mezinárodního šachového turnaje Memoriál Vratislava Hory (kategorie dívky do 18 let) a Memoriál Lubomíra Gillara (kategorie mladší žáci).

Zuzana Švrčinová:

14 let, Opava, učarovala ji výtvarná činnost, v roce 2023 získala Cenu primátora v mezinárodní dětské soutěži „Krásná jako kvítka“ a první místo v soutěži Envofilm – nejlepší žákovský film.

Viktorie Vágnerová a Kaiem Hossain-Selsdon:

12 a 13 let, taneční pár, který se věnuje latinsko-americkým a standardním tancům, čtyřnásobní mistři ČR v kategorii Junior 1 (do 14 let), vítězové několika mezinárodních soutěží OPEN.

Eliáš Zajíc:

8 let, Horní Moštěnice, jezdí na motokárách – karting, v roce 2023 se stal vicemistrem ČR, mistrem Slovenské republiky a také si vyjezdil druhé místo v Moravském poháru. 

ZŠ Prostějov:

8–10 let, parta holek a kluků, kterým nejsou lhostejné mezigenerační vazby, pomoc druhým a ráda se věnuje různým volnočasovým aktivitám, v letech 2020–2022 obdržela ceny Dětský čin roku. 

Co je Zlatý oříšek?

Zlatý oříšek je soutěž pro talentované děti z České republiky. Každý rok se do ní mohou nominovat děti ve věku 6 až 14 let, které vynikají talentem v různých oborech. Z nich porota vybere 21 kandidátů, ze kterých je pak vybráno 7 finalistů. Ti 1. ledna následujícího roku dostávají v přímém televizním přenosu ČT trofejní sošku Zlatý oříšek a finanční odměnu. Více o soutěži i přihlášku do dalšího ročníku najdete na zlatyorisek.cz.

VIDEO: Jak si natočit film z LEGO kostek? Plus VR a green screen ve Zlíně!

VIDEO: Jak si natočit film z LEGO kostek? Plus VR a green screen ve Zlíně!

VIDEO: Jak to vypadá v novém dinoparku Dino Live? Plus vystřihovánky z vesmíru!

VIDEO: Jak to vypadá v novém dinoparku Dino Live? Plus vystřihovánky z vesmíru!

VIDEO mag: Dinosauři v Čechách! Jsou pupkem Evropy? A jak se stát náctiletým filmařem?

VIDEO mag: Dinosauři v Čechách! Jsou pupkem Evropy? A jak se stát náctiletým filmařem?