Drony jsme viděli na všech možných místech. Ale v kostele? Tak to tu ještě nebylo! Slouží tu zcela světským a vědecky přitažlivým cílům: Vyletí do kupole a kamerou s vysokým rozlišením zaznamenávají malby a sochy. Památkáři pak z detailních záběrů poznají, zda není zapotřebí výzdobu kostela opravit, případně v jakém stavu se nachází (jo, protékající střecha, to je pěkná mrcha!). A jestli se ptáte, proč si prostě nepostaví lešení, tak odpověď je jednoduchá: Trvá to mnohem déle a je to mnohem komplikovanější, než vyletět si nahoru s dronem. Technologie je tu v přeneseném významu pomocí snesenou shůry.

České drony v chrámu sv. Mikuláše slouží vědě • Zdroj: Pavel Dobrovský
V chrámu opatrně!
Za projektem dronů mapujících vnitřní architekturu stojí skupina mladých vědců z Fakulty elektrotechniky na ČVUT. Pakliže patříte k pravidelným čtenářům ábíčka, už jste o nich četli: Třeba v případě sondy, kterou posílají do vesmíru (kliknutím se dostanete na článek v našem archivu). Projekt droních pozorovatelů je však klíčový pro rozvinutí dalšího výzkumu. Pilot, který má ruce na kniplech ovladače, manipuluje s dronem uvnitř historicky extrémně cenné památky. Proto musí být neuvěřitelně pozorný, citlivý a přesný při ovládání. Stačí nepatrný pohyb a už se vrtule zasekne do barokní malby – a to nikdo nechce (a ani se to nestalo). Proto vědci z FEL vyvíjí i drony s umělou inteligencí.
Kameraman a osvětlovač
Takový chytrý dron bude přeborníkem v lokalizaci své polohy v prostoru. To znamená, že neustále bude vědět, jak daleko je od stěn, podlahy a stropu, a tím ulehčí práci lidskému pilotovi – natolik, že ten si půjde třeba na kafe. Dron by měl být zcela autonomní. Jeho kamera bude snímkovat zeď před sebou. Zároveň s dronem-kameramanem bude ve vzduchu viset ještě jeden, který z určité vzdálenosti bude přesně – a také samostatně - sledovat pohyby prvního drona. A tomu můžeme říkat třeba osvětlovač! S připevněným reflektorem bude nasvětlovat kameramanovi stěnu tak, aby byly vidět i ty nejmenší detaily. V kostelech, jejichž kupole se často utápí v šeru až tmě, je to zapotřebí. A využití se najde i na jiných místech. S trochou fantazie můžeme uvažovat třeba o jeskynním systému anebo hlubokých propastech
Podívejte se, jak se slouží vědě!
To je ale hudba blízké budoucnosti, i když již první testy proběhly – a dokonce je uvidíte v naší reportáži. V současnosti pracují vědci především s jedním dronem, jehož kamera filmuje a snímkuje cenná umělecká díla před sebou. Jde o GoPro, ale poslouží i jiná kvalitní kamera s širokým záběrem. Dron s ní vydrží létat ve vzduchu až patnáct minut. Ani tak není práce rychlá. Důkladně zdokumentovat šestnáct soch a čtyři fresky v hlavní kupoli sv. Mikuláše trvalo přibližně jednu hodinu a mnoho startů. V jedné z přestávek, kdy se čekalo na dobití baterek, jsme odchytili pilota Tomáše a o celé akci si s ním popovídali. Takže se na to podívejte – nebudete litovat.