ABC TV: České drony v chrámu sv. Mikuláše slouží vědě

ABC TV: České drony v chrámu sv. Mikuláše slouží vědě
Sdílej
 
Vyrazili jsme do kostela. Nešli jsme ale na mši. Zajímaly nás české drony, které ve službách vědy mapují vnitřní prostory pražského chrámu sv. Mikuláše.

 

Drony jsme viděli na všech možných místech. Ale v kostele? Tak to tu ještě nebylo! Slouží tu zcela světským a vědecky přitažlivým cílům: Vyletí do kupole a kamerou s vysokým rozlišením zaznamenávají malby a sochy. Památkáři pak z detailních záběrů poznají, zda není zapotřebí výzdobu kostela opravit, případně v jakém stavu se nachází (jo, protékající střecha, to je pěkná mrcha!). A jestli se ptáte, proč si prostě nepostaví lešení, tak odpověď je jednoduchá: Trvá to mnohem déle a je to mnohem komplikovanější, než vyletět si nahoru s dronem. Technologie je tu v přeneseném významu pomocí snesenou shůry.

České drony v chrámu sv. Mikuláše slouží vědě • Zdroj: Pavel Dobrovský

V chrámu opatrně!

Za projektem dronů mapujících vnitřní architekturu stojí skupina mladých vědců z Fakulty elektrotechniky na ČVUT. Pakliže patříte k pravidelným čtenářům ábíčka, už jste o nich četli: Třeba v případě sondy, kterou posílají do vesmíru (kliknutím se dostanete na článek v našem archivu). Projekt droních pozorovatelů je však klíčový pro rozvinutí dalšího výzkumu. Pilot, který má ruce na kniplech ovladače, manipuluje s dronem uvnitř historicky extrémně cenné památky. Proto musí být neuvěřitelně pozorný, citlivý a přesný při ovládání. Stačí nepatrný pohyb a už se vrtule zasekne do barokní malby – a to nikdo nechce (a ani se to nestalo). Proto vědci z FEL vyvíjí i drony s umělou inteligencí.

Lovci dronů: Jak se bojuje s létajícími roboty

Lovci dronů: Jak se bojuje s létajícími roboty

Kameraman a osvětlovač

Takový chytrý dron bude přeborníkem v lokalizaci své polohy v prostoru. To znamená, že neustále bude vědět, jak daleko je od stěn, podlahy a stropu, a tím ulehčí práci lidskému pilotovi – natolik, že ten si půjde třeba na kafe. Dron by měl být zcela autonomní. Jeho kamera bude snímkovat zeď před sebou. Zároveň s dronem-kameramanem bude ve vzduchu viset ještě jeden, který z určité vzdálenosti bude přesně – a také samostatně - sledovat pohyby prvního drona. A tomu můžeme říkat třeba osvětlovač! S připevněným reflektorem bude nasvětlovat kameramanovi stěnu tak, aby byly vidět i ty nejmenší detaily. V kostelech, jejichž kupole se často utápí v šeru až tmě, je to zapotřebí. A využití se najde i na jiných místech. S trochou fantazie můžeme uvažovat třeba o jeskynním systému anebo hlubokých propastech

Podívejte se, jak se slouží vědě!

To je ale hudba blízké budoucnosti, i když již první testy proběhly – a dokonce je uvidíte v naší reportáži. V současnosti pracují vědci především s jedním dronem, jehož kamera filmuje a snímkuje cenná umělecká díla před sebou. Jde o GoPro, ale poslouží i jiná kvalitní kamera s širokým záběrem. Dron s ní vydrží létat ve vzduchu až patnáct minut. Ani tak není práce rychlá. Důkladně zdokumentovat šestnáct soch a čtyři fresky v hlavní kupoli sv. Mikuláše trvalo přibližně jednu hodinu a mnoho startů. V jedné z přestávek, kdy se čekalo na dobití baterek, jsme odchytili pilota Tomáše a o celé akci si s ním popovídali. Takže se na to podívejte – nebudete litovat.

Zachrání nás drony před suchem? Více tady

 Jak orlové chytají drony?

Jak orlové chytají drony?

Moderní vynález: Airvinci je helikoptéra pro každého

Moderní vynález: Airvinci je helikoptéra pro každého