Nejlepší mláďata zvířat v zoo nad Labem: Ústí hlásí úspěchy

Nejlepší mláďata zvířat v zoo nad Labem: Ústí hlásí úspěchy
Sdílej
 
Uplynulý rok přinesl ústecké zoo úspěšné odchovy, nové druhy zvířat i dokončení nebo zahájení nových projektů v areálu zoologické zahrady. Zoo navíc získala významné mezinárodní uznání: nově koordinuje záchranný program ohrožených jelínků vepřích.

Rok 2024 byl v Zoo Ústí nad Labem úspěšný v oblasti chovu ohrožených druhů zvířat. Narodilo se 414 jedinců od 48 druhů zvířat. Mezi významná mláďata roku 2024 určitě patří samice pásovce kulovitého, vůbec první odchov tohoto druhu v ústecké zoo. Významný je i odchov mláděte gibona bělolícího - kriticky ohroženého druhu, pro který se nyní buduje nová expozice Les gibonů.

Největší stádo zeber v Evropě

Tradičním druhem ústecké zoo jsou zebry Hartmanové, v současné době zde žije největší stádo zeber tohoto druhu v Evropě. A vloni se k radosti chovatelů rozrostlo o dvě narozené klisničky. Pozadu nezůstali ani zástupci ptáků, plazů, obojživelníků a ryb, i u nich přibyla řada mláďat.

Nová zvířata a jedinečný kuskus

Kromě narozených mláďat přicestovalo do ústecké zoo i šest nových druhů zvířat. Mezi ně patří například dikobraz palawanský, blavor žlutý nebo papoušek královský. Z významných dovozů stávajících druhů lze vyzdvihnout příchod tří samic klokana horského východního ze Zoo Jihlava či doplnění hejna tučňáků brýlových o sedm kusů ze Zoo Varšava.

Nejvýznamnějším přírůstkem pak byl nový mladý samec kuskuse medvědího z Tierparku Berlin – zoo tak má nový chovný pár tohoto unikátního druhu, který chovají v Evropě pouze další dvě zoo.

Mládě ohroženého gibona bělolícího •  Ondřej Šesták

Nové pavilony a mezinárodní uznání

Krátce po zahájení návštěvnické sezony představila zoo v Ústí novou průchozí expozici pro klokany s názvem Wongaburra. Ve výběhu jsou k vidění dva druhy klokanů – klokan horský a klokan uru.

Upravena byla expozice vodního ptactva a revitalizací prošla i vnitřní expozice pro želvy mohutné v pavilonu Asijský prales. Koncem roku pak zoo otevřela nově zrekonstruovanou expozici pro mravenečníky čtyřprsté v pavilonu Exotária, která simuluje jejich přirozené prostředí.

Ústecká zoo se v loňském roce navíc dočkala velké pocty, stala se koordinátorem chovu ohrožených jelínků vepřích, které dosud chovala ve společném výběhu s prasaty visajanskými a tapírem čabrakovým. Právě pro ně zahájila výstavbu nového chovatelského zařízení, na který přispěla i úspěšná veřejná sbírka.

Nejlepší mláďata zvířat v Zoo Praha: Chcete je domů?

Nejlepší mláďata zvířat v Zoo Praha: Chcete je domů?

Roztomilá, vzácná a chlupatá koťátka levharta: Kde je můžete vidět?

Roztomilá, vzácná a chlupatá koťátka levharta: Kde je můžete vidět?

Matkou dvakrát za rok: Další mláďata porodila vlčice v Zoo Brno

Matkou dvakrát za rok: Další mláďata porodila vlčice v Zoo Brno