Bacha, už jdou! Roztomilé malé tučňáky pustili do velkého bazénu

Bacha, už jdou! Roztomilé malé tučňáky pustili do velkého bazénu
Sdílej
 
Tučňák brýlový byl zcela nedávno přeřazen z kategorie ohrožený do kategorie kriticky ohrožený vyhynutím. Pět odchovaných mláďat v Safari parku ve Dvoře Králové má proto mimořádný význam pro zachování druhu. Po době strávené v zázemí se poprvé vydala do expozice, kde se setkala se svými dospělými příbuznými.

Pětice mláďat tučňáka brýlového, která se vylíhla na konci loňského roku (r. 2024) už přepeřila a mohla se vydat do expozice mezi své dospělé příbuzné. Je mezi nimi i první mládě, které odchovali dva samci. Příběh Crosbyho a Fleuryho, kteří tvoří nerozlučnou dvojici a ochotně adoptovali vejce jiného páru, si získal velkou pozornost v době vánočních svátků. Návštěvníci mláďata od dospělých snadno poznají. Jejich šat je šedobílý bez typických kontrastních přechodů, které známe od dospělých.

Co se učí mláďata

Než se ale mláďata tučňáků mohla vydat do expozice a připojit se ke svým dospělým příbuzným musela absolvovat „výuku ve školce“. Nastoupila do ní zhruba v šesti týdnech věku, kdy opustila hnízdní nory. Během pobytu v zázemní školce Safari Parku ve Dvoře Králové se tučňáci naučili přijímat krmení z ruky chovatele.

Video se připravuje ...

Tučňáci brýloví v Safari parku Dvůr Králové • Zdroj: Simona Jiřičková

To je důležité proto, aby později při krmení v expozici měli chovatelé přehled nad tím, zda dobře žerou. U hejnových ptáků, kteří jsou si velmi podobní, by to jinak mohl být problém. Chovatelé proto na doporučení evropského chovného programu odebrali tučňáčata z hnízd kolem šestého týdne věku. Což zhruba odpovídá době, kdy nory začínají poprvé zkusmo opouštět sama.

V zázemí je čekal také první kontakt s vodou. Mladí ptáci tam měli připravený mělký bazének, v němž mohli zdokonalovat své plavecké dovednosti.

Jediný africký tučňák

Tučňák brýlový (Spheniscus demersus) je jediným africkým tučňákem. Obývá pobřeží jižní Afriky a blízké ostrovy. Věda je nově klasifikuje jako kriticky ohrožené a dál jich ubývá: Zatímco ještě na přelomu tisíciletí vědci odhadovali jejich počet na více než 200 tisíc, v roce 2024 už jich podle nich zbývalo necelých 20 tisíc. Pokud se jejich rychlý úbytek nezastaví, do roku 2035 v přírodě vyhynou.

Pět malých tučňáků poprvé vstupuje do venkovní expozice •  Helena Hubáčková / SPDK

V současné době pro ně představuje největší hrozbu nadměrný rybolov, který je připravuje o zdroje potravy, ztráta vhodných míst k rozmnožování a znečišťování moře. Určitou roli mohou podle vědců hrát i klimatické změny, kvůli kterým hejna ryb mění své migrační trasy a tučňáci tak nemají co lovit.

Jen dvě české zoo

Do Safari Parku ve Dvoře Králové přijeli tučňáci brýloví v létě 2022 ze zoologických zahrad v Nizozemí. Dvaceti čtyřčlenné hejno se zabydlelo v expozici pro tučňáky, která je v rámci českých zahrad bezkonkurenčně největší. Jejich chov je velmi náročný. Jsou to zvířata citlivá na stres i na kvalitu vody a krmivo, které tvoří mořské ryby nebo bezobratlí.

Ještě v témže roce se dvorští tučňáci poprvé pokoušeli o rozmnožení, vylíhlá ptáčata se jim ale kvůli nedostatku zkušeností nepovedlo odchovat, což je poměrně běžné. Dovednosti spojené s odchovem mláďat je nutné si osvojit. Kromě Dvora Králové u nás chová tučňáky brýlové už pouze Zoo Ústí nad Labem.

Malý zázrak po 8 letech čekání: V české zoo se narodilo mládě vzácné antilopy

Malý zázrak po 8 letech čekání: V české zoo se narodilo mládě vzácné antilopy

V Safari parku spadlo novorozené mládě z dvoumetrové výšky... normálka!

V Safari parku spadlo novorozené mládě z dvoumetrové výšky... normálka!

Ohrožení poláci malí zamířili ze zoo do volné přírody: Jak si poradí?

Ohrožení poláci malí zamířili ze zoo do volné přírody: Jak si poradí?