Nová zvířata v Zoo Hodonín: Koho tam už můžete obdivovat?

Nová zvířata v Zoo Hodonín: Koho tam už můžete obdivovat?
Sdílej
 
Hned dva nové přírůstky v hodonínské zoo už mohou vidět i návštěvníci. Nyalu nížinnou najdou v zadní části zoo, kde obývá rozsáhlý zatravněný výběh. Druhým přírůstkem je vzácný australský varan Mitchellův, který se zabydlel v nově zrekonstruovaném teráriu.

Hodonínská zoo se rozhodla pro chov nového druhu jihoafrické antilopy, nyaly nížinné. Tento druh dosud nebyl v Zoo Hodonín k vidění. Nyaly patří mezi menší antilopy, ale jsou velmi atraktivní díky zajímavému zbarvení. Mladá zvířata zahradě doporučila evropská koordinátorka chovu.

„Samce jsme získali ze Zoo Liberec, dvě samice přicestovaly později z polského Silesian Zoological Parku Chorzów. Pro chov těchto zvířat se nám podařilo vytvořit ideální přírodní zatravněný prostor v zadní části zoo,“ zdůvodnila doporučení zooložka Zdenka Vavrysová.

Samice nyaly nížinné v hodonínské zoo •  Josef Petrica

Výběh se nachází vedle přímorožců arabských, lam a nandu. V prvních dnech se nyaly pohybovaly v menším prostoru a postupně se sžívaly. Chovatelé chtěli mít jistotu, že se zvířata naučila vracet do stáje, aby návštěvníci tyto elegantní společenské antilopy mohli spatřit i zblízka ve větším výběhu, což se podařilo.

Nyala nížinná (Tragelaphus angasii), nazývaná též jižní, žije v jihovýchodní Africe v menších stádech v křovinatých porostech v blízkosti vody. Vyznačuje se výraznou pohlavní dvojtvárností: samice jsou ve srovnání se samci téměř poloviční, jsou světlejší a nemají rohy. Chybí jím i nápadný hřebínek tuhé srsti na hřbetě. Při ohrožení predátory vydávají nyaly zvláštní zvuk, jež varují i ostatní druhy zvířat v okolí.

Varan Mitchellův: Vzácný druh ještěra

Za dalším novým obyvatelem hodonínské zoo se musí návštěvníci vydat do pavilonu primátů, kde se nachází největší zdejší terárium. Právě v něm se zabydluje pár vzácných varanů Mitchellových. Jde o menší druh varana dorůstajícího v dospělosti maximálně 70 cm a vážícího do půl kilogramu.

Varani Mitchellovi patří k nejinteligentnějším plazům •  Zoo Hodonín

„Chtěli jsme se vrátit k chovu varanů a zvolili jsme tento druh jako ideálně vhodný do prostoru našeho uvolněného terária. Jsou subtilnější, přitom lehcí a šplhaví. Terárium prošlo rekonstrukcí, instalovali jsme topný panel, nové osvětlení, opravili stěny a umístili expoziční prvky. K dispozici mají ještěři i bazének a zatím si na nový prostor zvykají a zabydlují se,“ vysvětlila zooložka Lenka Štursová.

Dodala, že nejsou vyloučeny další úpravy terária podle potřeb zvířat. Chovný pár získala Zoo Hodonín z plzeňské zoo. Jeden a půlletí varani Mitchellovi jsou aktivní přes den,  zvláště po poledni, kdy je jim předkládáno krmení. Patří mezi nejinteligentnější ještěry. Dokáží se maskovat, skrývat anebo zahrabat.

Smrtící potrava

Varan Mitchellův (Varanus mitchelli) pochází ze severních oblastí Austrálie a patří k polovodním druhům - umí výborně plavat a potápět se. V přírodě se živí hmyzem, drobnými hlodavci, ptáky a žábami.

V červeném seznamu IUCN je veden jako druh kriticky ohrožený vyhynutím. Hlavní hrozbu pro ně představuje invazní jedovatá ropucha obrovská (Rhinella marina), která se na severu Austrálie nekontrolovaně šíří a pro varany živící se žábami představuje lákavé sousto. Po jejím požití však varan uhyne.

Jedovaté žabky tě vyškolí: Jak se varani učí přežít?

Jedovaté žabky tě vyškolí: Jak se varani učí přežít?

Lev koťata nesežral! Roztomilá mláďata už můžete vidět ve smečce

Lev koťata nesežral! Roztomilá mláďata už můžete vidět ve smečce

Jedno opičátko za druhým: Zoo Hodonín zažívá opravdový babyboom

Jedno opičátko za druhým: Zoo Hodonín zažívá opravdový babyboom