První letošní přírůstek v děčínské zoologické zahradě je doslova bomba: zoo se raduje z mláděte, které se narodilo chápanům středoamerickým mexickým. „Mládě porodila třiadvacetiletá samice Melody, otcem je desetiletý Tirion. Společně už přivedli na svět tři potomky," uvedl zoolog Petr Haberland.
Mládě chápana z tohoto spojení je geneticky velmi cenné, protože samice Melody pochází z odchytu ve volné přírodě v Guatemale. Melody je zkušenou matkou, je to již její čtvrté mládě (první se narodilo v Zoo Praha), takže se o mládě vzorně stará, nosí ho pevně přivinuté na břiše. Pohlaví mláděte si zoo ale prozatím netroufá určit. Dozví se ho, jakmile trochu povyroste a samice ho začne víc pouštět.
Pohlaví letos narozeného chápaního mláděte chovatelé zatím neznají • Zdroj: Zoo Děčín
Při troše štěstí už mohou mládě ve venkovním výběhu spatřit i návštěvníci. Chápani mají do výběhu celodenní přístup, ale samozřejmě se řídí svými instinkty, a pokud je nepříznivé počasí, využívají komfortu vnitřní ubikace. Chápany středoamerické mexické chová Zoo Děčín od ledna 2019, mimo Děčína už je můžete vidět jen v pražské zoo.
Chápan je pavoučí opice
Chápani středoameričtí mexičtí (Ateles geoffroyi vellerosus) mají malé tělo, velmi dlouhé končetiny a chápavý ocas, o který se při pohybu po zemi opírají. Jihoameričtí indiáni je nazývají „mono araňa“, což znamená „pavoučí opice“ a také jejich anglické označení „spider monkey“ napovídá mnohé o jejich vzhledu. V korunách stromů skutečně připomínají velké chlupaté pavouky a při pohybu na zemi, když chodí vzpřímení na zadních končetinách, vypadají trochu jako mimozemšťané.
Tento poddruh chápana středoamerického žije v Mexiku, Guatemale, Hondurasu a El Salvadoru. Obývají tu horské a deštné lesy, případně mangrovové porosty. Patří mezi neohroženější poddruhy chápanů vůbec, v Červeném seznamu IUCN jsou řazeni mezi druhy ohrožené vyhynutím během příštích 45 let. Ohrožuje je především úbytek jejich životního prostředí, ale také lov pro maso nebo obchod se zvířaty.
Problémem je i jejich velmi pomalé rozmnožování, intervaly mezi jednotlivými porody, kdy samice rodí jediné mládě, mohou být až tříleté. V přírodě se dožívají kolem 25 let, v zajetí se mohou dožít až 35 let.