Ušatá exotika: První letošní mládě bonga slaví významné výročí!

Ušatá exotika: První letošní mládě bonga slaví významné výročí!
Sdílej
 
Uplynulo přesně 50 let od okamžiku, kdy se v Safari Parku ve Dvoře Králové narodilo úplně první mládě bonga horského. Bylo současně i první svého druhu narozené na území republiky. Letošní první mládě bonga, které se narodilo v lednu, už opustilo zázemí a vydalo se do venkovního výběhu.

Příznivé teploty posledních dnů umožnily chovatelům Safari Parku ve Dvoře Králové vypustit do venkovního výběhu malou samici bonga horského narozenou 13. ledna. Expozici objevuje s matkou a starší sestrou. Lidé je tam mohou pozorovat denně v závislosti na počasí. Délka pobytu venku se bude prodlužovat s tím, jak se bude oteplovat.

V teple stájí se přitom na konci února narodilo další mládě. „Je to samice. Otcem je opět chovný samec Demba, matkou samice Kari,“ upřesnil zoolog Luděk Čulík. Než se mládě naučí považovat stáj za bezpečné místo, kam se má vracet, zůstane s matkou v zázemí. Pak se připojí ke zbytku stáda.

Čtyři dny staré mládě bonga horského, chovatelé už znají jeho pohlaví, jde o samičku •  Helena Hubáčková / SPDK

Jde už o 109. mládě bonga horského narozeného ve dvorském chovu. První se v Podkrkonoší narodilo už v lednu 1975, tedy přesně před 50 lety. Šlo o první mládě bonga horského na českém území. Chov je světově mimořádný, podobnými úspěchy se může pochlubit málokterá další zoologická zahrada. V současnosti žije v Safari Parku Dvůr Králové jeden samec a pět samic včetně posledního přírůstku.

Kriticky ohrožený bongo

Bongo horský (Tragelaphus eurycerus isaaci), poddruh bonga lesního, je v červeném seznamu IUCN veden jako kriticky ohrožený vyhynutím. Již před 50 lety patřil k raritám v zoologických zahradách i v přírodě. Situace se postupem času zhoršovala a dnes jich ve volnosti zbývá kolem 90 - 100 kusů, tedy méně než se narodilo během let chovu ve Dvoře Králové.

Čtyři dny staré mládě bonga horského v Safari Parku •  Helena Hubáčková / SPDK

Nedobrou situaci se snaží zlepšovat ochránci přírody, do těchto snah se zapojil i Safari Park. Ten podporuje ambiciózní projekt Mount Kenya Wildife Conservancy, který plánuje vypouštění mláďat odchovaných ve speciálním komplexu obřích obor na svahy Mount Kenya, které jsou jejich posledním útočištěm v přírodě.

Projekty na návrat do přírody

Bongo horský je se 300 kilogramy, kterých může dorůst, jednou největších antilop. Mezi lesními druhy nemá konkurenci. Jejich chovu se aktuálně věnuje 99 zahrad sdružených v systému ZIMS (Zoologický informační systém druhů).

Klíčové pro přežití druhu jsou projekty na jejich návrat do přirozených prostředí přímo v Africe. Na těch spolupracují zodpovědné zahrady na několika místech světa, a to poskytováním finanční podpory, případně zvířat vhodných pro oživení chovu v oborách Mount Kenya Wildlife Conservancy. Naposledy tak do Keni zamířilo 14 bongů narozených v zoologických zahradách v USA.

Bacha, už jdou! Roztomilé malé tučňáky pustili do velkého bazénu

Bacha, už jdou! Roztomilé malé tučňáky pustili do velkého bazénu

V Safari parku spadlo novorozené mládě z dvoumetrové výšky... normálka!

V Safari parku spadlo novorozené mládě z dvoumetrové výšky... normálka!

Nové bydlení: Pavilon pro nosorožce patří k nejmodernějším v Evropě, mrkněte!

Nové bydlení: Pavilon pro nosorožce patří k nejmodernějším v Evropě, mrkněte!