Sedm koní z Prahy odjelo do Kazachstánu. Osmému se nechtělo!

Sedm koní z Prahy odjelo do Kazachstánu. Osmému se nechtělo!
Sdílej
 
Zoo Praha dovezla do Kazachstánu dalších sedm koní Převalského. Spolu s partnery projektu Návrat divokých koní vypustila ve Zlaté stepi ve středním Kazachstánu jednoho hřebce a šest klisen. Druhému hřebci, který měl se skupinou odjet, se ale podařilo ještě v Praze cestou na letiště opustit přepravní box a tak do nového domova neodletěl.

Hřebec Galvan a klisny Grâce a Zina II ze Zoo Praha putovali z chovné stanice v Dolním Dobřejově nejprve na Letiště Praha-Kbely, odkud s nimi odletěl armádní letoun CASA do kazachstánského Arkalyku.

Druhý český letoun měl na palubě koně Převalského z Národního parku Hortobágy a dopravil na stejné místo klisny Csardas, Cili, Bűbaj a Celeb. Oba transportní týmy čekala po přistání společná osmihodinová cesta složitým terénem do reintrodukční stanice Alibi. Všech sedm koní je po více než 30 hodinovém transportu v pořádku v aklimatizačních ohradách. V přilehlém výběhu mezitím čekali na své vypuštění do volné přírody koně dopravení do Kazachstánu vloni.

Jeden kůň utekl

„Ačkoliv letošní transport provázelo asi nejvíc komplikací, které pamatuji od prvního transportu koní Převalského do západního Mongolska v roce 2011, beru to jako tím větší úspěch,“ říká ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Čtyřletá Zina II, tříletá Grâce a skoro dvouletý hřebec Galvan díky Zoo Praha odlétli armádním letounem CASA do země svých předků. Čtvrtý kandidát, hřebec Wisky, do Zlaté stepi neodletěl.

První chvíle prvních převaláků ve volné přírodě středního Kazachstánu. Zleva: Klisny Sary, Wespe, Ypsilonka, Umbra a hřebec Zorro. Klisna Tessa je na tomto snímku skryta za hřebcem •  Miroslav Bobek, Zoo Praha

„Čelili jsme většímu problému, než jsem si kdy dokázal představit. Upřímně to byl mocný zážitek, o který jsem nestál. Hřebec Wisky se v bedně rozepřel, vyrazil horní kryt a dostal se na silnici. Díky velké pomoci Policie ČR se nám ho podařilo zastavit, uspat a následně převézt do zoo. Tato konstrukce beden se používá více než dvacet let, budeme ji však muset změnit – a zjevně nejen my,“ dodává Miroslav Bobek.

Koně Převalského se vracejí do Zlaté stepi

Koně Převalského se tak po mnoha letech vracejí do Zlaté stepi, odkud již dávno v důsledku lidské činnosti vymizeli. Hřebec Galvan byl do rozlehlé ohrady vypuštěn spolu se čtveřicí maďarských klisen. Jeho úlohou bude zaujmout časem dominantní pozici a utvořit přirozený harém. Do vedlejšího aklimatizačního výběhu putovaly klisny Zina II a Gryce přepravené z Dolního Dobřejova.

Jímavý pohled – první stádo koní Převalského běží krajinou, kde před stovkami let vyhynuli jejich předci •  Miroslav Bobek, Zoo Praha

Koně si nyní budou po dobu až jednoho roku zvykat na místní podmínky a utvářet zdravou sociální strukturu. Naučí se také pít z přírodních jezírek a v zimě si vyhrabat kopyty potravu ze sněhové pokrývky. To vše pod dozorem výzkumných pracovníků, kteří budou bedlivě sledovat jejich zdravotní stav s ohledem na výkyvy mnohdy extrémního počasí či sezónní parazity a budou detailně monitorovat jejich pokroky.

Vloni dovezení koně už jsou volní

Zatímco se v aklimatizačních ohradách zabydlují nově dovezení koně, těm, kteří už tu strávili celý rok, se následující den brána aklimatizační ohrady otevřela. Loni v červnu dovezení převaláci si skvěle přivykli na místní podmínky, a hřebec Zorro si tak mohl harém pěti klisen odvést do svého nového domova – rozlehlé Zlaté stepi (Altyn Dala). Klisny Sesle a Umbru opatřili výzkumníci GPS obojky, aby šlo skupinu sledovat i nadále. Divocí koně se tak díky Zoo Praha a jejím partnerům vrátili do volné přírody Kazachstánu, odkud před stovkami let vymizeli.

Klisna Grâce vybíhá do svého nového domova •  Oliver Le Que, Zoo Praha

„Bez nadsázky jde o historický okamžik,“ uvádí Miroslav Bobek. „Koně Převalského jsou zpět na dalším místě, kam patří. Když stádo vyšlo z aklimatizační ohrady, chovali se koně naprosto klidně a v nízkém podvečerním slunci nám umožnili pořídit působivé fotografie. Byla to dojemná chvíle, ve které se zúročily měsíce a měsíce příprav a extrémně náročné transporty letouny CASA Armády ČR. Toto je nejvyšší meta v úsilí moderních zoologických zahrad.“

Hřebec Zorro a klisny Ypsilonka, Umbra, Wespe, Sary a Tessa se po vyběhnutí z ohrady chovali naprosto přirozeně. Začali se ihned pást, a dokonce se záhy převalovali ve stepní vegetaci.V aklimatizačních ohradách ve Zlaté stepi tak zůstávají loni dovezená Zeta II s letos přepravenými Zinou II a Grâce a hřebec Galvan se čtyřmi klisnami z maďarského Národního parku Hortobágy.

Znova v Zoo Praha: Tajemné dracény krokodýlovité se vrátily

Znova v Zoo Praha: Tajemné dracény krokodýlovité se vrátily

Mláďata! Hříbata! A tolik! U koní Převalského řádí babyboom

Mláďata! Hříbata! A tolik! U koní Převalského řádí babyboom

Zlatá prasátka mají selátka. Zatím nejsou zlatá, ale pruhovaná

Zlatá prasátka mají selátka. Zatím nejsou zlatá, ale pruhovaná