Lemur širokonosý (Prolemur simus) je největším druhem ze skupiny takzvaných „bambusových“ lemurů, v jejichž jídelníčku převažuje bambus. Dříve se tento druh vyskytoval na poměrně velkém území Madagaskaru, ale kvůli rozsáhlému odlesňování obývá dnes pouhých několik procent (1–4 %) původního areálu. Odhadem jich ve volné přírodě zbývá okolo 1500 jedinců.
V mezinárodním Červeném seznamu (IUCN) je proto řazen do kategorie kriticky ohrožený vyhynutím (Critically endangered). I početnost populace chované v zoologických zahradách je extrémně nízká – čítá sotva 40 jedinců. Každé narozené mládě tak je mimořádně důležité pro přežití tohoto druhu.
Na mláďata čekala Zoo Ostrava dlouho
Zoo Ostrava začala s chovem této vzácné poloopice v dubnu 2023, kdy získala dvě samice lemura ze Zoo Kolín nad Rýnem. „Na samce jsme si museli počkat. Kvůli zdlouhavému vyřizování mezinárodní dokumentace dorazil ze Spojeného království až na přelomu let 2023 a 2024. Po spojení zvířat jsme u obou samic na podzim (říjen–listopad 2024) zaznamenali říji, a tak jsme doufali, že první společné období přinese i úspěšné páření,“ popisuje soužití zooložka Pavla Slavíčková.
Zoo Ostrava se chlubí mláďaty vzácných lemurů širokonosých • Zdroj: Pavla Slavíčková
Po zimě přišla radostná zpráva: koncem dubna obě samice porodily po jednom mláděti. V obou případech se jednalo o prvorodičky, proto byli chovatelé napjati, jak svou mateřskou premiéru samice zvládnou.
„Vše jsme sledovali a po několika dnech zaznamenali neobvyklé chování – starší samice převzala péči o obě mláďata. Vzhledem k dobrému zdravotnímu stavu mláďat a klidnému chování celé skupiny jsme se rozhodli do situace nezasahovat, abychom co nejvíce zachovali přirozené podmínky,“ vysvětluje Pavla Slavíčková. Obě mláďata vypadají zdravě a starší samice se o ně svědomitě stará i kojí. Chovatelé proto věří, že se odchov tohoto vzácného a ohroženého druhu podaří.
Kočkodani letos už potřetí
Na rozdíl od lemurů širokonosých chová ostravská zoo kočkodany Dianiny už od roku 1975. Během této doby zde narodilo 69 mláďat, z nichž 58 bylo úspěšně odchováno. Ve všech 58 případech se jednalo o přirozené odchovy mláďat jejich matkami. Svého času žilo v ostravské zoo nejvíce kočkodanů Dianiných na světě (25), ale postupně počet jedinců poklesl, aby byla zachována genetická pestrost a tím i stabilita populace v lidské péči.
„Chovná skupina, která aktuálně čítá 9 členů, žije v Pavilonu evoluce. Po dovozu nového samce ze Zoo Bourbansais před necelými dvěma roky věříme, že se skupina opět rozroste, a pomůže tak k záchraně tohoto druhu, jehož situace v přírodě není nijak příznivá,“ vysvětluje vedoucí zooložka Jana Pluháčková.
První mláďata nového samce
Soužití nového samce už začíná přinášet ovoce. Jeho první mláďata se v Ostravě narodila 3. března, 19. března a 2. dubna 2025. O všechna příkladně pečují jejich matky, u dvou z nich se dokonce jedná o prvorodičky. Pohlaví malých kočkodanů ale není zatím známo. Chovatelé do odchovu nijak nezasahují.
„Dlouholeté zkušenosti potvrzují, že úspěšný chov spočívá hlavně v respektování a dodržování sociálního složení skupiny tak, abychom napodobili její složení v přírodě. To také znamená, že chovatelé minimálně zasahují do fungování skupiny, a to včetně odchovů mláďat, pokud ovšem nehrozí vážné zdravotní problémy,“ dodává Jana Pluháčková. Pro mezinárodní záchranné programy jsou přirozeně fungující chovné skupiny zcela zásadní. Jen tak lze udržet populaci zvířat v lidské péči v dobré kondici.
Změna k horšímu
Kočkodan Dianin (Cercopithecus diana) obývá horní stromové patro deštných lesů západní Afriky. Jeho populace je silně ohrožena lovem pro maso, ale hlavně rychlým úbytkem původních lesních porostů, které jsou přeměňovány na zemědělskou půdu a pastviny, případně ustupují těžbě surovin.
V přírodě není tento druh dostatečně prozkoumán, neboť v některých oblastech jeho výskytu často probíhají válečné konflikty. V Červeném seznamu IUCN byl do roku 2019 veden jako zranitelný (Vulnerable), po přehodnocení situace tohoto primáta ve volné přírodě, byl přeřazen do kategorie ohrožený (Endangered).