Zoo Liberec si na svém kontě může připsat další odchovy druhů, jejichž počty ve volné přírodě rapidně ubývají nebo se již v minulosti dokonce ocitly na prahu vyhubení. Po třech letech se tam opět rozmnožili jedni z největších orlů světa – orli východní a následně během jediného týdne se narodila mláďata u urialů bucharských a koz šrouborohých. Všechna tato zvířata spadají do mezinárodně koordinovaných chovů Evropských záchovných programů (EEP) a pro posílení populace chované v lidské péči budou cenným přínosem.
Liberec je jediná ze šesti zoo v Evropě
Orly východní (Haliaeetus pelagicus) chová Zoo Liberec již od roku 1988 a mezi lety 2002–2018 je i pravidelně rozmnožovala. V posledních letech se ale jejich odchovy všeobecně v evropských zoologických zahradách příliš nedaří.
„Chovné páry tohoto druhu, který se kdysi v zoo množil celkem běžně, v posledních letech zestárly a nová mláďata přicházejí na svět poměrně zřídka. V letošním roce jsme pouze jednou ze šesti zoo v Evropě, kde se ptáče vylíhlo,“ vysvětluje zoolog a kurátor chovu ptáků Jan Hanel. Mládě se vylíhlo 15. května po pěti týdnech inkubace ve speciální líhni a ve věku šesti dní bylo podloženo zpět po své rodiče.
„Ti o něj z počátku nejevili moc velký zájem, ale v momentě, kdy jsme se rozhodli malého orla raději odebrat a odchovat uměle, začali se o něj vzorně starat a krmit. Mládě v jejich péči od té doby prosperuje, a tak je šance na úspěšný odchov veliká,“ dodává Hanel. Chov orlů východních je mezinárodně koordinován, a tak bude dospívající dravec ještě v průběhu tohoto roku poskytnut za účelem vytvoření chovného páru jiné zoologické zahradě.
Urial jen v pěti zoo na světě
Urial bucharský (Ovis orientalis bocharensis) patří mezi nejohroženější velké savce na naší planetě. Ve volné přírodě v horských oblastech Tádžikistánu, Turkmenistánu a Uzbekistánu se jeho populace odhaduje na posledních tisíc jedinců. Situace v chovech v zoologických zahradách ale není o moc příznivější.
„Zoo Liberec je jednou z pouhých pěti zahrad na světě, které tento druh chovají. Podle posledních údajů žije v chovech celkem 39 jedinců, z toho sedm u nás. Urialové neboli ovce kruhorohé tak právem patří mezi nejcennější a nejvzácnější zvířata, která může návštěvník v Liberci spatřit,“ říká hlavní zoolog Luboš Melichar.
Každý přírůstek je proto pro záchranu druhu obrovským přínosem. Ten poslední přišel v Liberci na svět ve čtvrtek 22. května a jedná se již o druhé letošní a celkově sedmnácté mládě, které se tam od počátku chovu v roce 2011 narodilo. „Přestože je matka mláděte mladá nezkušená samice, péči o potomka zatím zvládá naprosto perfektně,“ dodává Melichar.
Do třetice mládě markhura
Jen pár dní po narození vzácného uriala se chovatelé z úseku kopytníků mohli radovat znovu, to když přišlo na svět mládě kozy šrouborohé (Capra falconeri heptneri). První rychlá zdravotní prohlídka potvrdila, že se jedná se o samičku. Zoo Liberec chová tento druh již od roku 1976 a úspěšné odchovy se daří pravidelně. Za téměř padesát let prošlo zahradou celkem 199 jedinců tohoto sudokopytníka.
Koza šrouborohá neboli markhur obývá horské oblasti Afganistánu a Kašmíru, a přestože je považována za národní symbol Pákistánu, kvůli neřízenému lovu se zde v 90. letech minulého století dostala až na pokraj vyhynutí.
Své druhové jméno získala díky šroubovitým rohům, které u samců dosahují délky až 160 cm, zatímco u samic většinou nepřesáhnou 25 centimetrů. Dalším z rozdílů mezi pohlavími je i hmotnost. Samci váží přibližně 100 kg, samice až o dvě třetiny méně. Všechna mláďata kopytníků obývají od prvních dnů výběh společně s celou skupinou, a tak jsou pro návštěvníky při troše štěstí snadno pozorovatelná.
Další mláďata v liberecké zoo
Mezi další přírůstky, kterými se liberecká zahrada může aktuálně pochlubit, jsou i dvě mláďata pestře zbarvené veverky Prévostovy (Callosciurus prevostii) pocházející z tropických lesů jihovýchodní Asie, šest malých tropických ještěrů ploskorepů Henkelových (Uroplatus henkeli) nebo čtyři felsumy pruhované (Phelsuma lineata) – oba druhy jsou madagaskarskými endemity. Metamorfózou, tedy proměnou z pulců na žabky, právě prochází také několik pulců pralesničky drobné.