V Zoo Plzeň obývají lemuři běločelí Madagaskarský pavilon. Současný chovný pár byl sestaven v roce 2020 a hned o rok později se narodilo vůbec první mládě - sameček běločelého lemura v Plzni. Toho o rok později následovala samička. Ta bohužel dlouho čekala na odjezd do nového domova, plzeňští chovatelé si proto na další mládě museli dva roky počkat.
Ale čekání se vyplatilo a v polovině letošního dubna jim bylo vráceno hned dvojnásobně. Chovatelky nejdříve hlásily jedno mládě, ale velmi brzy bylo zřejmé, že samice nosí dvojčata.
Nyní už jsou mláďata velmi aktivní a brzy začnou podnikat první průzkumné výpravy. Jejich pohlaví chovatelé zatím neznají, protože se však jedná o druh s výrazným pohlavním dimorfismem (odlišným vzhledem samce a samice), poměrně brzy poznají, zda jde o samce či samice. Dvojčata u lemurů ale bývají často dvojpohlavní, v zoo proto všichni doufají, že by se i v tomto případě mohl narodit sameček a samička.
Mláďata lemurů mají i v Zoo Olomouc
Další mláďata přivedl na svět také chovný pár lemurů běločelých v Zoo Olomouc. „I letos se stejně jako v loňském roce narodila dvojčata, samečci. Matka o ně vzorně pečuje a pomalu se o ně začínají zajímat i další členové rodiny," prozrazuje zooložka Ing. Jitka Vokurková. V olomoucké zoo jsme se s prvními lemury mohli setkat již v roce 1989. A až do současnosti se zde narodilo celkem 51 mláďat.
Zachraňte lemury!
Lemuři běločelí (Eulemur albifrons) obývají výhradně ostrov Madagaskar. Jejich populace v přírodě však stále klesá: Za posledních 24 let klesla o 30 %. Jedná se o druh, který je nejvíce ohrožený odlesňováním a také lovem pro maso, neboť žije v oblasti, kde lidé trpí nedostatkem živočišných bílkovin.
Aby se podařilo druh zachránit, jsou zřizovány speciální rezervace. Pro jejich ochranu před lovem tak byla v pralesích severovýchodního Madagaskaru zřízena rezervace Betampona a vysazeni byli i na ostrůvek Nosy Mangabe.
Běločelí jsou jen samci
V přírodě se lemuři běločelí živí především lesními plody, ovocem, semeny a výhonky stromů, listím, či hmyzem. Protože roznášejí semena rostlin, přispívají tím k obnově flory na Madagaskaru. Žijí ve skupinách složených z rodičů a mláďat různého věku. Na péči o narozené potomky se podílí celá rodina.
Jméno dali těmto lemurům samci, kteří se pyšní bílým zbarvením hlavy, zatímco samice bývají hnědé, případně hnědošedé. Jedná se o zvířata se soumračnou aktivitou, nejaktivnější jsou za soumraku, ve dne většinou spí někde ve stínu. Toto chování lze často pozorovat i u lemurů v zoo.