Rodiče mě nutí lhát, co mám dělat?

Ahoj Mourrisone, chtěl bych se tě zeptat na takovou tajnou věc. Máma a táta říkaj, že nemáme žádný peníze a že děda je bohatej. Vždycky, když něco chci, tak mi říkaj, ať zavolám dědovi, ale že nesmím říct, že to říkali oni. Děda jim někdy peníze dá a někdy nedá a já nevím proč. Mám dědu rád a nechci mu lhát, ale když tu věc fakt chci, tak mu lžu. Pak mě to to trápí. Co mám dělat?

Odpověď

Milý anonyme,

děkuji ti moc za upřímný a otevřený dopis. Sám moc dobře víš a správně cítíš, že lhát se nemá a že by se měly věci a situace nazývat pravdivě. Vztah rodičů s dědečkem, ani jejich nejasnosti s penězi ty nevyřešíš, ani neovlivníš.

Jediné co můžeš si v tom sám udělat jasno, a to uděláš nejlépe tak, že si s dědečkem promluvíš. Řekni mu, že tě celá věc s penězi trápí a že bys tomu chtěl porozumět. Nevím, co vede dědečka k jeho jednání, ale třeba si myslí, že rodiče neumí dobře hospodařit s penězi a tím, že jim je nedá, je to naučí. Navíc jeho povinností už není dávat dospělým lidem peníze, i když jich má třeba dost.

Rodiče mají povinnosti

Povinnost každého rodiče je umět svoje dítě zabezpečit – kupovat mu vše, co potřebuje pro svůj zdravý vývoj. Je pravda, že občas se nějaký rodič může dostat do situace, kdy peníze nemá.

Šetřit peníze se vyplatí •  iStock.com

Anebo dělá druh práce, ve které se nevydělává moc peněz. V takovém případě, si má rodič sám promluvit se svým rodičem a třeba ho i slušně požádat o nějakou podporu. A hlavně to také vysvětlit svému dítěti, že holt vaše rodina si nemůže dovolit to, co sousedé.

Proč tě nutí ke lži?

To ale neznamená, že byste nemohli být šťastní, nebo dokonce šťastnější. Je spousta věcí a zážitků, které si za peníze nekoupíš. Můžete se třeba dohodnout s dědečkem, že by ti začal dávat nějaké kapesné, které by sis šetřil na věci nebo zážitky, na které rodiče nemají peníze.

Rodiče tě nutí ke lži asi proto, že se třeba sami stydí, že neumí ušetřit. Ale věř, že tomu se dá naučit. Můžete se to třeba začít učit společně. Řeknete si, kolem máte dohromady peněz, za co měsíčně utratíte a kolik vám zbude – na koníčky, sport, filmy a tak. Naučíte se všichni nejen hospodařit, ale ty si při tom i procvičíš matematiku a logické myšlení. Mourrison

Rodiče přede mnou tají bratrovy deprese

Rodiče přede mnou tají bratrovy deprese

Mohu si vydělávat prodejem svých výrobků?

Mohu si vydělávat prodejem svých výrobků?

Sdílej
 
 

Holím se dole, budu mít problémy?

Ahoj je mi 12 let a holím se dole jednou za tři měsíce. Budu mít nějaké problémy?

Cítím se jako kluk v holčičím těle a bojím se, že to rodina nepřijme

Ahoj, je mi 12 a cítím se jako kluk v holčičím těle, vnímám to už dlouho, ale teprve asi před 2 roky jsem zjistil, co je vůbec transgender, mám vlasy na krátko a oblíkám se jako kluk, když mě někdo osloví v mužském rodě, je mi to příjemné a když naopak v ženském tak ne, je mi nepříjemně v těle, co teď mám hlavně kvůli prsům, chci to říct rodině, ale nevím jak, a bojím se, že mě nepřijmou, co mám dělat?

Jsem gay? Někdy se podívám na kluka a řeknu si, že vypadá hezky...

Ahoj Mourrisone. Strašně se bojím, jestli nejsem gay. Myslím si, že gay nejsem, protože se mě ženy líbí, ale někdy se podívám na kluka, a prostě si řeknu, že vypadá hezky (třeba že má hezkej účes). Myslím si, že to napadne každého, ale i tak se bojím. Jediná výjimka je, že když se podívám na svého kamaráda, tak si nás představím na sjezdovce. Robin, 12 let, ábíčko je nejlepší.

Po prvním sexu se mi přestala ozývat, proč mě nechce vidět?

Ahoj. Mám otázku. S mojí holkou se máme opravdu moc rádi a tak jsme už měli i sex. Oběma nám je šestnáct. Bylo to celkem příjemné, ale potom jsem se s mojí holkou asi týden neviděl. Říkala, že je nemocná, ale já jí to nevěřím. Nevíš, proč se se mnou třeba nechtěla vidět? Myslíš, že měla nějaký problém po tom pohlavním styku? Díky za odpověď, Karel

Je mi teprve 11, ale už mám různé touhy

Ahoj Mourrissone, je mi „teprve“ jedenáct a už v tomhle věku začínám mít sexuální touhy. Když třeba zrovna nemůžu usnout, vytvářím si v duchu různé erotické příběhy. Myslím si, že už jsem opravdu blázen, protože jsem ještě nečetla v ábíčku, že by někdo měl podobný problém. Ráda bych s tím přestala, ale prostě to nejde :( Myslíš, že bys mi mohl poradit? Díky, Terka

Líbí se mi moje učitelka, přitom jsem holka... co mám dělat?

Ahoj Mourrisone, mám menší problém. Co mám dělat, když se mi líbí učitelka? Už jen to, že jsem holka a líbí se mi žena, je divné, ale učitelka? V minulosti jsem ji nesnášela a teď toto? Dokonce myslím, že má manžela a děti, mohla by být mojí mámou. Nevím, co mám dělat a trápí mě to, nechci si s ní pokazit naše vztahy, třeba si i představuji, jak někam spolu jdeme atd. Díky, anonym.

Mám to brát jako obtěžování?

Dobrý den, pane Mourrisone, dnes se mi stala spousta nehezkých věcí s jedním klukem, osahával mě, nechtěné líbání, a další věci. Bohužel nevím, jestli to mám brát jako sexuální obtěžování nebo jsem jen skeptická. Děkuji.

Kdy budeme mít ve škole sexuální výchovu?

Ahoj, na základní škole se neučíme sexuální výchovu. Nevíš, kdy se ji budeme učit? Jsem v 6. třídě a pořád nic. Eliška 12 let

Mám intimní otázku... a týká se penisu

Ahoj Mourrisonova poradno, mám otázku, je mi třináct let a nejde mi přetáhnout předkožka co s tím. A druhá otázka, proč můj penis moc neroste?

Mám trapný problém, o kterém jsem ještě nikomu neřekl

Dobrý den, mám jeden takový problém, o kterém jsem nikomu neřekl, zatím. Mám až moc velký penis, v mém věku mi přijde. Mám 26 cm v 16 letech a to už mi přijde jako extrém. Nikomu jsem se nesvěřil, protože mi to přijde trapné. Chci se zeptat, jak to budou vnímat holky v mém věku takovou délku. A jestli mi ještě poroste a případně o kolik cm. Předem děkuji za odpověď.