Peníze v kapse 11: Kapesné

Peníze v kapse 11: Kapesné
Sdílej
 
Září, začátek školního roku. A také debat o výši vašeho kapesného!Jak se dozvíte v dalším dílu seriálu Peníze v kapse.

MINULE Šetříme na dospělost

Řekněme si to na rovinu: Kapesné neslouží k tomu, abyste si dopřávali. Jeho hlavním účelem je naučit vás zacházet s penězi. Pakliže kapesné hned na začátku měsíce utratíte za něco, co vlastně nepotřebujete, je vám skoro k ničemu. Otrava? Pokud tuhle nepříjemnou pravdu přijmete, možná na tom vyděláte.

Kapesné? Takhle ne!

Ziskem nemyslíme jen výhody, které vám trénink finančních dovedností v budoucnosti přinese. Se začátkem školního roku se totiž v mnoha rodinách řeší dvě věci: Jestli máte dostávat kapesné, a když už ho dostáváte, tak v jaké výši. Pokud svou prosbu podpoříte argumenty typu "ale všichni přece dostávají kapesné“ nebo "chci chodit každý den po škole do cukrárny“, případně "moje nejlepší kamarádka dostává mnohem víc než já“, rodiče asi nebudou poskytnutí či zvýšení kapesného moc nakloněni. Takže jinak a lépe.

Dávat kapesné není rodičovská povinnost •  Profimedia.cz

Sestavte plán

Vezměte si k ruce starší díly našeho seriálu Peníze v kapse a promyslete si, co všechno byste se na kapesném mohli naučit. Založit si bankovní účet, pravidelně spořit, zacházet s platební kartou a tak podobně. Čím budete konkrétnější, tím lépe, a klidně si svůj plán i napište. Vyberte si konkrétní banku a produkt, mějte rozmyšlené, kolik byste při určité výši kapesného mohli šetřit a kolik byste na svých úsporách vydělali na úrocích. A pak to proberte s rodiči. Váš plán by měl dokázat, že to s penězi myslíte vážně a že se na kapesném opravdu něco naučíte.

Co když to nevyjde?

Pokud jste rodiče přesvědčili, máte vyhráno – teď už jen musíte svůj plán dodržet. A pokud ne? Dávat dětem kapesné není rodičovská povinnost. Pokud vám jej z jakéhokoli důvodu dávat nechtějí, nezbývá než se s tím smířit. A počkat si, až budete moci chodit na brigády. To samé platí, pokud vaše kapesné nebude tak vysoké, jak byste si přáli. Nevztekejte se, neškemrejte, nesmlouvejte. O penězích by se mělo mluvit důstojně.

"Pokud vyjednáváte o kapesném, navrhněte rodičům, že si budete platit nějaký nutný výdaj, třeba školní obědy nebo jeden kroužek. Rodiče ocení vaši zodpovědnost a vy budete lépe připraveni na povinnosti v dospělosti." David Hubáček, Česká spořitelna

Měsíční rozpočet

Na kapesném se kromě "šetřící disciplíny" a ovládání bankovních produktů dá trénovat i dodržování měsíčního rozpočtu. Na začátku měsíce si rozmyslete, kolik chcete z kapesného ušetřit a kolik a za co utratit. Pak si ještě nechte nějakou malou rezervu – třeba na tu (občasnou!) cukrárnu nebo nějaký nečekaný výdaj. A snažte se tenhle rozpočet dodržet.

PŘÍŠTĚ: Šetříme peníze i planetu

10 nej hraček, které si za kapesné nikdy nekoupíte

10 nej hraček, které si za kapesné nikdy nekoupíte

Nové číslo časopisu ABC 19/2019 s Playmobilem

Nové číslo časopisu ABC 19/2019 s Playmobilem

Co se učí děti ve školách? Nejdivnější předměty z celého světa

Co se učí děti ve školách? Nejdivnější předměty z celého světa

 

Články odjinud