Peníze v kapse 4: Jak fungují úroky

Peníze v kapse 4: Jak fungují úroky
Sdílej
 
Pokud spoříte, jsou úroky vaším nejlepším kamarádem! A to i tehdy, když jsou docela malé.

MINULE Šetříme!

Úrok je odměna – odměňuje věřitele za to, že své peníze půjčil dlužníkovi, který mu je bude splácet. A nezaplatí jen onu vypůjčenou částku, ale i něco navíc. A to je právě úrok. Roli věřitele může mít například banka, od které si vaši rodiče půjčili peníze na koupi vašeho bytu. Pokud si ale spoříte a své peníze ukládáte do banky, technicky vzato jste věřiteli vy. Své peníze půjčujete bance, aby je mohla investovat a vydělávat tak s nimi, a banka vám za to vyplácí úroky.

Žádné zahálení

Úroky se vyplácejí obvykle ročně nebo měsíčně. Velikost úroku pak určuje úroková sazba. Obojí je nastaveno ve smlouvě o bankovním účtu. Řekněme, že jste na účet v bance, kde máte nastavené roční úročení s úrokovou sazbou 2 %, 1. ledna 2018 vložili 5000 korun, které vám zatím jen zahálely v kasičce. A nechali je tam celý rok. V lednu 2019 vám za to banka připsala úrok ve výši 100 korun. Nic moc? Ale vaše peníze pro celý rok pilně pracovaly za vás, vy jste pro těch sto korun nemuseli nic udělat. A je tu ještě jedna věc: složený úrok.

Složený úrok je úrok, který se opakuje – skládá •  iStock

Čím déle, tím bohatší

Složený úrok je úrok, který se opakuje – skládá. Pokud si v bance budete spořit pět let a máte nastavené roční úročení, dostanete za těch pět let úrok pětkrát. První rok se vám bude počítat z peněz, které tam sami vložíte. Druhý rok už to ale bude za vložené peníze PLUS úrok z prvního roku. Třetí rok dostanete úrok za vložené peníze PLUS za úroky z prvního a druhého roku. A tak dále. Úroky se tak rychle zvyšují, což je důvod, proč se vyplatí v bance dlouhodobě šetřit nebo investovat i malé částky. Čas hraje ve váš prospěch.

"Pokud jste věřitel, čím vyšší úrok, tím lépe, protože víc vyděláte . Z pohledu dlužníka je to naopak - menší úrok znamená menší ztrátu." David Hubáček, Česká spořitelna


Protivná inflace

Spořit na bankovním účtu má ještě jednu výhodu: Úroky vaše peníze částečně chrání před inflací – ztrátou hodnoty peněz, kvůli které si za stejnou částku koupíte méně než před několika lety. Míra inflace souvisí s celkovou ekonomickou situací a měsíc od měsíce se mění. Průměrná roční inflace v loňském roce byla 2,1 %. Dvouprocentní úrok z našeho příkladu by s ní tedy téměř držel krok.

PŘÍŠTĚ: Jak si přivydělat


Peníze v kapse 1: Finanční gramotnost

Peníze v kapse 1: Finanční gramotnost

Temná zákoutí internetu: Kyberzvrhlíci, kyberšikana

Temná zákoutí internetu: Kyberzvrhlíci, kyberšikana

Továrna na detaily: Kam kráčí plastikové modelářství

Továrna na detaily: Kam kráčí plastikové modelářství

 

 

Články odjinud