Peníze v kapse 6: První bankovní účet

Peníze v kapse 6: První bankovní účet
Sdílej
 
Pokud se chystáte na brigádu, je bankovní účet prakticky nezbytnost. A pokud ne, i tak se vám bude hodit. Proč?

MINULE Jak si přivydělat?

Pro zaměstnavatele je většinou daleko snazší posílat brigádníkům peníze na účet, než je vyplácet v hotovosti. Může se proto stát, že pokud budete na hotovosti trvat, omezíte si možnost výběru brigády. A pokud je váš jediný příjem kapesné? Peníze si na své konto zkrátka budete posílat sami přes pokladnu v bance nebo o to požádáte rodiče.

První kontakt

V obou případech vám osobní účet prospěje, protože se s ním hodně naučíte. Při jeho výběru si zkusíte porovnat nabídky různých bank a zvolit variantu, která pro vás bude nejlepší. Založení účtu pak pro vás bude možná úplně první samostatný kontakt s bankou, ať už si ho založte přes internet nebo si zajdete na pobočku vámi zvolené banky. Druhá možnost je podle nás o něco výhodnější: O svém účtu budete jednat "naživo" a v průběhu hovoru s bankéřem si můžete nechat vysvětlit spoustu věcí. Ať tak či tak, ztratíte prvotní ostych, který je úplně přirozený, a další kroky v bankovním světě, kterým se dříve či později stejně nevyhnete, pro vás budou o to snadnější.

výhodou vašeho vlastního konta je, že si na něm můžete natrénovat základní finanční operace •  iStock

Finanční posilovna

Další výhodou vašeho vlastního konta je, že si na něm můžete natrénovat základní finanční operace – poslat peníze na jiný účet, založit trvalý příkaz atd. Pravidelně účet kontrolovat přes internetové bankovnictví. Osobní účet je totiž něco jako peněženka – peníze na něj přicházejí a zase odcházejí a vždycky se vyplatí vědět, kolik jich tam máte. Můžete si na něj i spořit, třeba tak, že jednou za měsíc na něj přes pokladnu banky uložíte část kapesného. Pokud to ale s penězi myslíte vážně, vyplatí se mít nejméně dva účty: jeden běžný osobní jako "peněženku" a druhý spořící účet s lepším úročením, na který nesaháte, dokud nenašetříte potřebnou částku.

"Bankovní účet má i takovou výhodu, že díky výpisu můžete pravidelně sledovat, jak a za co jste v příslušném měsíci utráceli." David Hubáček, Česká spořitelna


Jak si vybrat první účet?

Pokud jde o samotný výběr účtu, můžete se jednoduše rozhodnout pro banku, v níž mají nějaký finanční produkt vaši rodiče. To má svůj význam v případě, že jste ještě hodně mladí a rodiče chtějí mít váš dětský účet pod kontrolou. Jejich souhlas se založením účtu ale budete potřebovat, i když už je vám patnáct let. Tady se ale dá předpokládat, že budete volit si z velké nabídky studentských účtů. A jak si vybrat? Výše úroků je v tomto případě až druhotná, první, o co byste se ale měli zajímat, jsou poplatky. Příjemné je, že vedení účtu je v tomto případě obvykle zdarma, zpoplatněny ale mohou být výběry z bankomatů nebo vedení platební karty.

PŘÍŠTĚ: Platební karty


CryptoKitties: Digitální kočičky za všechny peníze

CryptoKitties: Digitální kočičky za všechny peníze

Co znamenají titulkové scény filmu Spider-Man: Daleko od domova?

Co znamenají titulkové scény filmu Spider-Man: Daleko od domova?

Nové číslo časopisu ABC 14/2019: Spider-Man

Nové číslo časopisu ABC 14/2019: Spider-Man

Kup si nové ABC >>

Video se připravuje ...

ABC 14/2019 je tady! • Zdroj: redakce ABC

 

 

Články odjinud