Peníze v kapse 7: Platební karty

Peníze v kapse 7: Platební karty
Sdílej
 
Kartou platíme, kartou vybíráme v bankomatu. Jenže karta dnes už vůbec nemusí vypadat jako karta!

MINULE První bankovní účet

Klasické platební karty se dělí na dva typy. Debetní karta je jako peněženka – utratit můžete jen tolik, kolik máte na kontě, ke kterému vám banka kartu vydala. S kreditní kartou je to jiné. Platba kreditkou je vlastně půjčka – místo vás ji zaplatí banka a vy jí svůj dluh splatíte. Pokud to uděláte v předem domluveném období, neplatíte žádný úrok.

Kapesné na kartě

Kreditku asi nedostanete, ale k dětským účtům se (obvykle zdarma) vydávají debetní karty. Další možností je, že vám rodiče dají debetní kartu ke svému účtu a vy jejím prostřednictvím dostáváte kapesné. Rodiče tak mají přehled o tom, za co utrácíte. Jinou možností je anonymní předplacená karta, která není spojena s žádným účtem – potřebuje jen telefonní číslo, kam chodí potvrzovací SMS pro platby. Rodiče vám na ni mohou nahrát měsíční kapesné a vy s ní platíte v obchodech nebo na internetu. Při výběru předplacené karty se zaměřte na výši poplatků.

Místo karty se dá platit mobilem •  Profimedia.cz

Místo karty mobil

Na začátku jsme psali, že platební karta už nemusí být jen kus plastu s čipem. Od loňska lze platit telefony Android, které jsou vybavené technologií NFC (to zjistíte v manuálu nebo od výrobce vašeho mobilu). Do něj nahrajete aplikaci, která z mobilu udělá jakousi bezkontaktní platební kartu. Majitelé novějších iPhonů a chytrých hodinek Apple Watch mohou udělat to samé prostřednictvím služby Apple Pay. Jen si ale uvědomte, že pokud si váš mobil někdo "vypůjčí", můžete stejně jako při ztrátě bezkontaktní karty přijít minimálně o pětistovku. PIN se totiž zadává až u vyšších částek. Nezapomínejte proto na řádné zabezpečení telefonu heslem nebo otiskem prstu.

"Karta nahrazuje hotovost, a proto se k ní chovejte se stejnou obezřetností – nikomu ji nepůjčujte a nikomu nikdy nesdělujte PIN." David Hubáček, Česká spořitelna


Bonusy

Pokud máte rádi drobné výhody, podívejte se po debetních kartách s bonusovými programy, kde za platby získáváte body, které pak nějakým způsobem uplatníte. A až dospějete a pořídíte si první kreditku, můžete využít takzvaný cashback a malou část peněz utracených na nákupech dostat zpět. Jen pozor, abyste to nepřehnali. V Americe, kde má placení kreditkou velkou tradici, přivedly dluhy na kartách do potíží už hodně mladých lidí.

PŘÍŠTĚ: Bezpečnost on-line


10 nej hraček, které si za kapesné nikdy nekoupíte

10 nej hraček, které si za kapesné nikdy nekoupíte

CryptoKitties: Digitální kočičky za všechny peníze

CryptoKitties: Digitální kočičky za všechny peníze

3 nejvýznamnější kryptoměny podle ABC

3 nejvýznamnější kryptoměny podle ABC

Kup si nové ABC >>

Video se připravuje ...

ABC č. 15/2019 je právě v prodeji! • Zdroj: ABC

 

 

 

Články odjinud