Peníze v kapse 10: Šetříme na dospělost

Peníze v kapse 10: Šetříme na dospělost
Sdílej
 
Představte si své budoucí Já a zeptejte se ho, jak jednou bude chtít žít. Proč, se dozvíte v dalším dílu seriálu Peníze v kapse.

MINULE Kryptoměny

Jestli čtete náš seriál Peníze v kapse, možná už máte vypěstovaný zvyk pravidelně si ukládat část svého kapesného nebo jiných příjmů. Proč se tedy šetřením zabývat znovu? Protože je velký rozdíl v tom, jestli šetříte na něco konkrétního v krátkodobém horizontu, nebo jestli je váš cíl dlouhodobý a bez pevných obrysů.

Problém s motivací

Technicky se to neliší: Pravidelně ukládáte část svých peněz. Rozdíl je v tom, jak se na to tváří náš mozek. Když jde o situaci typu "za čtyři měsíce vyjde hra, kterou musím mít, potřebuji na ni ušetřit tolik a tolik", je pro nás celkem snadné udržet si motivaci a disciplínu k šetření. Víme, že pokud vydržíme, tu hru si opravdu koupíme. A motivovat se můžeme představami, jak si užíváme její hraní. Ale odkládat si měsíčně určitou částku na "pohotovostní fond" pro případ nenadálých průšvihů? Jasně, začnu příští měsíc. Hmm, tak tedy ten další... Tak tentokrát to nevyšlo... No tak jsem ty peníze vybral, no co...

Nebojte se finanční gramotnosti, bude se vám hodně hodit •  iStock

Čas na šetření

Dlouhodobý cíl je přitom obvykle důležitější než ten krátkodobý. Ve vašem případě by jím mohlo být šetření na dobu, kdy dostudujete a budete žít na vlastní účet. Budete se chtít mít dobře a ušetřené peníze by vám k tomu pomohly. Jak se k šetření motivovat? Představte si své budoucí Já a přemýšlejte o tom, jak by asi chtělo žít a na čem mu asi tak bude záležet. Není to práce na hodinu – na tohle přemýšlení si dejte čas. Také si dejte pozor na to, abyste nekopírovali životní záměry někoho jiného, musí být vaše vlastní. Někdo chce drahé auto a kariéru, jiný svobodu a práci na zakázku. Obojí je v pořádku.

Prasátko je kamarád •  iStock

Tohle budu Já!

Vtip je v tom, že pokud se svým budoucím Já v myšlenkách zabýváte, začne nabývat konkrétní podobu. A jak už víme, na konkrétní věci se šetří snáz. Teď ještě vyřešit délku spoření, se kterou motivace obvykle klesá. Tady vám pomůže banka – přesněji řečeno trvalý příkaz k ukládání peněz. A to nejlépe na takový bankovní produkt, které neumožňuje ušetřené peníze vybrat bez nějak ztráty. Tím totiž snížíte riziko, že podlehnete touze si peníze vybrat a utratit.

Výhoda šetření je i v tom, že člověk tvoří záchranný polštář. Když pak nastane nějaký finanční průšvih, nemusí hned spadnout do dluhů. David Hubáček, Česká spořitelna


Produkty pro dlouhodobé spoření

Stavební spoření

Spořit budete nejméně šest let. Pokud peníze vyberete dřív, přijdete o podporu, kterou vám k vašim penězům přidává stát.

Dlouhodobé termínované vklady

Spořicí účty, na kterých si předem nastavíte délku spoření na několik let. Pokud ji nedodržíte, přijdete o výhodnější úroky.

PŘÍŠTĚ: Kapesné


Na co šetřit? Soukromý kino sál v podobě Batmanovy jeskyně

Na co šetřit? Soukromý kino sál v podobě Batmanovy jeskyně

Birdwatching: Pozorování ptáků - seriál časopisu ABC

Birdwatching: Pozorování ptáků - seriál časopisu ABC

Nové číslo časopisu ABC 18/2019 je "naštvané"

Nové číslo časopisu ABC 18/2019 je "naštvané"

 

 

Články odjinud