Peníze v kapse 5: Jak si přivydělat?

Peníze v kapse 5: Jak si přivydělat?
Sdílej
 
Chcete se učit chytře zacházet s penězi, ale žádné nemáte? Potřebujete začít vydělávat.

MINULE Jak fungují úroky

Má to ale háček: Na brigádu totiž můžete, až když je vám patnáct. Pokud jste mladší, nezbývá, než se zkusit domluvit se svou rodinou. Tím ale nemyslíme vyjednávat o výši kapesného (to si necháme na jindy) nebo si nechat platit za úplně běžnou pomoc v domácnosti – ta prostě patří k dobrému spolubydlení.

V domácnosti

Myslíme skutečnou práci. Ideálně takovou, kterou vaši rodiče stejně zadávají někomu jinému. Tatínek nechává vyčistit interiér auta – to za pomoci trpělivosti, vysavače a pár čisticích prostředků zvládnete taky. Největší šanci na domluvu s rodiči máte tehdy, když jim nabídnete takto konkrétní práci. Při částce, kterou si za ni řeknete, zůstaňte na zemi. Nejste profesionál a není jisté, jak dobře ji odvedete. Je proto logické, že částka by měla být nižší, než jakou rodiče běžně platí. A pokud si všechno dělají sami, zkuste vymyslet něco, co by se i tak mohlo hodit – třeba u babičky posekat zarostlou zahradu.

Peníze vydělané vlastními silami jsou k nezaplacení •  iStock

Skutečná práce!

Pokud je vám patnáct a více, otevírá se vám svět přivýdělků. Je ale dobré zamyslet se nad tím, co vám ta konkrétní práce může přinést. Samozřejmě, jde o peníze. Ale je rozdíl, jestli si je vyděláte obracením hamburgerů, nebo někde, kde získáte užitečné zkušenosti pro svou budoucí kariéru. Také přemýšlejte o tom, co umíte a co byste mohli nabídnout. Jste dobří v upravování fotek a počítačové grafice? Tak proč si nezkusit sehnat brigádu v nějakém grafickém studiu? Chcete být šéfkuchař a doma vaříte? Zkuste místo hamburgrárny nějakou dobrou restauraci.

"Peníze vydělané vlastními silami jsou k nezaplacení. Brigáda obohatí nejen vaši kasičku, ale hlavně vás." David Hubáček, Česká spořitelna 


A co když to nepotřebuju?

Brigády nezavrhujte, ani pokud patříte mezi šťastlivce s ohromujícím kapesným, kterým navíc rodiče dopřejí, o co si řeknou. Zkusit můžete i neplacenou stáž. Proč? Pracovní zkušenosti v oboru, kterým byste se třeba v budoucnu mohli živit, jsme už nakousli. Jde ale také o to, že vplujete mezi profesionály. Ověříte si, jestli je pro vás tenhle obor tím pravým. Zjistíte, jak to na pracovišti chodí, jak vycházet s příjemnými i nepříjemnými kolegy, jak vyjednávat o pracovních podmínkách. Až se pak po škole necháte zaměstnat na ostro, nebudete koukat jak vyoraná myš. Nebo ty zkušenosti využijete pro váš vlastní start-up?

PŘÍŠTĚ První bankovní účet


Peníze v kapse 1: Finanční gramotnost

Peníze v kapse 1: Finanční gramotnost

Vystřihovánky v časopisu ABC č. 13/2019

Vystřihovánky v časopisu ABC č. 13/2019

A zase ten Leonardo! Génius, který nás baví

A zase ten Leonardo! Génius, který nás baví

 

Články odjinud