Peníze v kapse 2: Utrácíme chytře

Peníze v kapse 2: Utrácíme chytře
Sdílej
 
Bezkonkurenčně nejoblíbenější oblast zacházení s penězi je utrácení. Jenže to má háček.

MINULE Finanční gramotnost

Právě jste si koupili něco hezkého a zbytek dne se cítíte fajn. Druhý den už ale myslíte na něco jiného, takže té nové věci věnujete jen rychlý spokojený pohled. A pak už ani to ne. Spíš si říkáte, jestli jste to fakt měli kupovat. Pokud totiž nejde o úplně základní potřeby, to, co si kupujeme, hodně souvisí s našimi pocity – a ty bývají nestálé.

Na roboty v životní velikosti si člověk musí našetřit •  Profimedia

Dejte to na wishlist

Jak z toho ven? Jednoduchou pomůckou je odkládání. Pokud se vám nějaká věc zalíbí, nejdete ji rovnou koupit, ale zapíšete si ji na „wishlist“ spolu s datem. Může být napsaný na papíře, může to být záložka v prohlížeči, kde do názvu záložky přidáte datum. A počkáte 14 dní. Pokud jste na ni mezitím víceméně zapomněli, nekupujte ji. Časová prodleva vyloučí, že si něco koupíte jen kvůli momentální náladě.

Mourrison ví! •  Lukáš Fibrich / ABC

Spousta otázek

Trochu náročnější, ale z dlouhodobého hlediska nesmírně užitečnou metodou je naučit se vyznat sami v sobě – ve svých pocitech a potřebách. Předtím, než něco koupíte, si pokládáte řadu otázek: Proč to chci? Je to něco, co se mi opravdu líbí? Opravdu to potřebuji? Nebo to chci spíš proto, že jsem to viděl na Instagramu / u někoho, ke komu tak trochu vzhlížím / abych se cítil líp? Když si to koupím, jak to budu používat? Jak často? Jak dlouho se z toho budu radovat? Sedí ta věc k mému stylu života? Nemám už něco podobného? Kam to doma dám? Nebylo by lepší ty peníze utratit za něco jiného?

Prasátko je kamarád •  iStock

Kvalita a cena

Dalším faktorem je kvalita té samotné věci, na niž máte zálusk. Je to plastový zmetek, nebo něco solidně vyrobeného? Jakou by asi mohla mít životnost? Je nadčasová, nebo je to něco, co bude za pár měsíců out? Pokud z vašeho hodnocení ta věc vyšla pozitivně, zbývá poslední cena: její cena. Určitě si na internetu porovnejte nabídky různých obchodů, ceny se mohou lišit opravdu o hodně.

Není to žádná věda! •  Profimedia.cz

Tip: Přehled výdajů

Pokud chcete mít své peníze opravdu pod kontrolou, začněte si vést přehled výdajů. Je jedno, jestli to bude starý sešit nebo jestli si stáhnete appku. Důležité je zapsat si do něj úplně všechno, co utratíte – ať už je to lahev limonády, nebo nová konzole. A na konci měsíce se podívat, kolik jste utratili a hlavně za co. Těch pár stovek za sladkosti docela zamrzí, že?

PŘÍŠTĚ: Šetříme!


Přečtěte si také:

Peníze v kapse 1: Finanční gramotnost

Peníze v kapse 1: Finanční gramotnost

Vychytávka: Peníze ve škole a kurzy přežití ve finanční džungli

Vychytávka: Peníze ve škole a kurzy přežití ve finanční džungli

CryptoKitties: Digitální kočičky za všechny peníze

CryptoKitties: Digitální kočičky za všechny peníze

Babylon: Nejstarší rozhledna na Vysočině

Babylon: Nejstarší rozhledna na Vysočině

 

Články odjinud