Předchozí díl: Utrácíme chytře
Šetřit jen tak, bez nějakého plánu, se nevyplácí. Můžete si na začátku měsíce říct, že si odložíte to, co vám na jeho konci zbude z kapesného. Jak to s největší pravděpodobností dopadne? Ušetříte maximálně pár drobných – jednoduše proto, že jste šetření nepřiřadili dostatečnou důležitost.
Stanovte si cíl
Je tedy na čase zformulovat plán. Začnete tím, že si promyslíte, na co chcete šetřit. Bude to nová konzole či výlet? Nebo peníze, které vám mají po dokončení školy usnadnit přechod do dospělého života? Váš cíl by měl být konkrétní a pro vás osobně dost důležitý na to, abyste šetření jen tak nevzdali. Klidně můžete mít cílů víc, ale nepřežeňte to. Dva nebo tři cíle jsou ještě zvladatelné, víc už by mohl být problém.
Jak to udělat?
A teď to hlavní: Rozhodněte se, kolik si na svůj cíl chcete ukládat. Řekněme, že máte kapesné 400 korun na měsíc. A chcete si pořídit něco, co stojí 3000 korun. Tu věc chcete opravdu hodně, takže si na ni budete ukládat 300 korun měsíčně. A víte, že pokud vydržíte, za 10 měsíců je ta věc vaše. Vydržet vám usnadní jeden malý trik. Částku, kterou jste si stanovili, si odložte hned, jak kapesné dostanete. Je jedno, jestli do obálky, plechovky nebo na zvláštní konto, které máte jen pro účely šetření. Prostě tam ty peníze dejte a zapomeňte na ně. A příští měsíc to samé.
Užitečný zvyk
Tím, že si peníze určené k šetření oddělíte od těch ostatních, snížíte riziko, že je utratíte za něco jiného. Odkládání peněz z každého příjmu navíc vytváří návyk, který se vám bude hodit po celý život. Sice už třeba nebudete šetřit na novou konzoli, ale na to, abyste mohli zaplatit daně, ale princip je stejný. Víte, co budete chtít nebo budete muset zaplatit, a jste na to připraveni.
TIP: Připraveni na nečekané
Jakmile zvládnete šetřit si na konkrétní cíle, můžete přejít na vyšší level: Šetřit i na nečekaná vydání. Ta mohou být příjemná (neplánovaný výlet, kam vás pozvali kamarádi) i nepříjemná (rozpadl se vám školní batoh a potřebujete nový). Mechanismus šetření je stejný jako u konkrétních cílů: Zvolíte si částku a měsíčně si ji dáváte na oddělené místo.
PŘÍŠTĚ: Jak fungují úroky
Přečtěte si také: