Peníze v kapse 8: Bezpečnost on-line

Peníze v kapse 8: Bezpečnost on-line
Sdílej
 
Nedá se nic dělat, internet je džungle. Naštěstí existují postupy pro přežití!

MINULE Platební karty

Chránit peníze v on-line světě je úkolem jak pro banku, tak pro každého z nás. Dobrá zpráva je, že se od nás nečeká víc, než že se nebudeme chovat vyloženě hloupě. Co to konkrétně znamená?

Bezpečné internetové bankovnictví

1) Zvolte si takový PIN, který budete znát jenom vy a který nebude snadno k uhádnutí. Změna PINu se nedoporučuje a už vůbec ne častá nebo pravidelná, protože pak sklouznete k tomu, že si budete volit snadnou kombinaci číslic.

2) Hesla. Je jedno, jestli je to heslo k internetovému bankovnictví, mailu nebo účtu na Steamu. Musí být dlouhé, neuhodnutelné, složené z písmen a speciálních znaků, pravidelně aktualizované a především unikátní – to znamená, že ho nepoužíváte k více než jednomu účtu. Pokud si víc než jedno heslo nezapamatujete, pořiďte si správce přihlašovacích jmen a hesel.

3) Nenechávejte prohlížeč, aby si pamatoval vaše přihlašovací údaje. To samé platí o e-shopech, které si chtějí zapamatovat vaši kartu.

4) Počítač, tablet, mobil i chytré hodinky chraňte antivirem a pravidelnou aktualizací, citlivé údaje zadávejte jen z bezpečného internetového připojení a jen ze svého zařízení. Hlídejte si, jestli adresa stránky začíná https:// - pokud "s" chybí, není zabezpečená. Aplikace instalujte jen z oficiálních obchodů.

Nezadávejte citlivé platební údaje jinde než doma nebo na podobném bezpečném místě •  iStock

5) Nechte si zasílat SMS o pohybech na vašem účtu nebo si od banky stáhněte appku pro sledování změn na účtu. Jakmile zaznamenáte něco podezřelého, kontaktujte banku.

6) Do internetového bankovnictví se přihlašujte pomocí speciálního klíče nebo SMS s jednorázovým kódem. A to jenom z adresy, kterou sami ručně zadáte, ne z té, kterou vám nabídne prohlížeč!

7) Pozor na phishing, kdy se útočníci tváří jako vaše banka a snaží se z vás vylákat přístupové údaje mailem nebo prostřednictvím Facebooku. Skutečná banka tohle nedělá!

8) Na internetu plaťte kartou raději jen tam, kde mají vyšší úroveň zabezpečení 3D Secure. Také buďte opatrní, od koho nakupujete - čtěte recenze a různá upozornění od ostatních uživatelů. A nastavte si nízký limit pro platby na internetu.

9) I když se chováte rozumně, zvažte, jestli svůj účet a platební kartu nechránit pojištěním – může se vyplatit.

"Pro mobilní bankovní aplikace nepoužívejte bezplatné otevřené Wi-Fi sítě, mohly by "odposlechnout" vaše citlivá data. Vsaďte raději na mobilní data." David Hubáček, Česká spořitelna


Shoulder surfing

S vlnami a prknem bohužel nemá nic společného: Jde o techniku, kterou se útočníci "nahlížením přes rameno" snaží pomocí zmocnit vašich přístupových údajů. A nemusí vám ani fyzicky stát za zády - využít mohou i kameru a speciální software, který zaznamená, jaké klávesy na virtuální klávesnici jste při zadávání hesla stiskli. Co s tím? Zatím jedinou obranou je nezadávat citlivé údaje jinde než doma nebo na podobném bezpečném místě.

PŘÍŠTĚ: Kryptoměny 


BitCoin a virtuální měny: Co si koupíte za digitální peníze?

BitCoin a virtuální měny: Co si koupíte za digitální peníze?

3 nejvýznamnější kryptoměny podle ABC

3 nejvýznamnější kryptoměny podle ABC

V novém čísle časopisu ABC 16/2019 najdeš Harryho Pottera s mutanty

V novém čísle časopisu ABC 16/2019 najdeš Harryho Pottera s mutanty

 

 

Články odjinud