Peníze v kapse 9: Kryptoměny

Peníze v kapse 9: Kryptoměny
Sdílej
 
Bitcoin sem, bitcoin tam, bitcoin všude, kam se podíváš!

MINULE Bezpečnost on-line

V tomto díle opustíme bankovky i bankovní účty a přeneseme se mezi kryptoměny – nehmotná platidla, která existují jen v šifrované elektronické podobě. Kryptoměny jsou v oběhu od roku 2009, kdy vznikla první z nich – bitcoin. Dlouho je znali a využívali jen technologičtí nadšenci, ale v posledních letech se karta obrací. Z některých kryptoměn se pozvolna stává alternativa ke klasickým penězům, kterou můžete platit v internetových i kamenných obchodech. Není proto od věci tušit, jak celá ta věc funguje.

Kryptoměny jsou v oběhu od roku 2009, kdy vznikl bitcoin •  Profimedia.cz

Bez centrálních bodů

Základní vlastností kryptoměn je decentralizace – nevydává je banka, stát nebo nějaká organizace. Získávají je tzv. "těžbou" sami uživatelé s pomocí hodně výkonných počítačů. Proces těžby i platební operace probíhají v takzvaném blockchainu.

Jak se těží bitcoiny? Stačí výkonný počítač a hodně energie

Jak se těží bitcoiny? Stačí výkonný počítač a hodně energie

Blockchain je decentralizovaná databáze, jakási obří virtuální účetní kniha, kterou sdílejí všichni uživatelé sítě. Všichni v ní mohou vidět všechny transakce, takže nedochází k podvodům. Transakce probíhají okamžitě, jsou zcela anonymní a nedají se zrušit.

CryptoKitties jsou kočičky mnoha podob, barev a charakterů •  cryptokitties.co

Digitální poklad

Kryptoměna může mít určeno, kolik jí může být vytěženo – například u bitcoinu je to 21 milionů digitálních mincí. Teoreticky tak jde o dlouhodobého uchovatele hodnoty, do kterého se může vyplatit investovat. Což lidé skutečně dělají. Jako u každé investice ale návratnost (tedy to, kolik vyděláte nebo o kolik přijdete) závisí na výkyvech trhu. A ten má v případě kryptoměn sklon chovat se jako vozík na horské dráze – jednou vyletí nahoru, podruhé spadne až na zem, kde proděláte kalhoty. Takže raději opatrně.

Kryptoměny se nakupují na burzách, ve směnárnách nebo v kryptoměnových bankomatech. Jako cizí měny mají svůj směnný kurz vůči naší koruně. David Hubáček, Česká spořitelna


KryptoKočičky

Kryptoměny vás nebaví? A co takhle vykulená kryptozvířátka, která žijí v blockchainu kryptoměny ethereum? CryptoKitties neboli kryptokočičky jsou barevné, roztomilé a sběratelské – každá z nich je jedinečná. A stejně jako kryptoměna, za kterou se kupují a prodávají, jsou jen řádkem šifrovaného kódu. Obyčejná kryptočičinka stojí pár dolarů, ale pokud vznikne opravdu výjimečný jedinec, jeho cena se může vyšplhat i na víc než sto tisíc dolarů. Ve světě etherea se tak do CryptoKitties seriózně investuje!

PŘÍŠTĚ: Šetříme na dospělost


BitCoin a virtuální měny: Co si koupíte za digitální peníze?

BitCoin a virtuální měny: Co si koupíte za digitální peníze?

CryptoKitties: Digitální kočičky za všechny peníze

CryptoKitties: Digitální kočičky za všechny peníze

V novém čísle časopisu ABC 17/2019 najdeš Toy Story a české Predátory

V novém čísle časopisu ABC 17/2019 najdeš Toy Story a české Predátory

 

 

Články odjinud