Peníze v kapse 1: Finanční gramotnost

Peníze v kapse 1: Finanční gramotnost
Sdílej
 
Na začátek nového seriálu si dáme malou otázku: Jaké pocity ve vás vyvolává slovo peníze?

 

Většina lidí se svou odpovědí na naši úvodní otázku zařadí do jedné z několika skupin. První o penězích moc nepřemýšlí – prostě je utrácí a hotovo. Druhá o nich zase přemýšlí hodně, ale s obavami, jestli s penězi vyjde. Utrácení si dobře rozmyslí, ale tím to také končí. Třetí skupina oba přístupy kombinuje: Když peníze má, vesele je utratí. Když jí dojdou, dělá si starosti. A pak jsou tu ještě čtvrtá: Finančně gramotní lidé, kteří vědí, jak rozumně utrácet, šetřit a investovat.

Hele, peníze! Bez nich to nejde, musíte se o ně ale starat! •  iStock

Dá se to naučit

Někteří lidé se se schopností zacházet šikovně se svými financemi už narodili nebo ji jako malé děti mimoděk vstřebali ze svého rodinného prostředí. Je to ten typ lidí, co si ukládá peníze od chvíle, kdy mu maminka s tatínkem slavnostně přidali první kapesné. Takových ale není moc. Daleko víc je mezi finančně gramotnými těch, kteří se s penězi času naučili zacházet postupně. Tím, že o nich přemýšleli, četli a ptali se. A to je dobrá zpráva. Finančně gramotný totiž může být každý, tedy i vy. A tenhle ábíčkovský seriál vám v tom pomůže.

Poslouchejte Mourrisona! Dobře ví, o čem mluví! •  ABC / Lukáš Fibrich

Větší možnosti

Pokud se naučíte, jak to s penězi funguje, už teď, kdy ještě nejste úplně dospělí, vám to přinese velkou výhodu. Vyhnete se spoustě problémů a pravděpodobně se budete mít v dalším životě líp než ten, kdo na nějakou finanční gramotnost zvysoka kašle. A nepůjde jen o to, co si koupit. Obratnost v zacházení s penězi totiž především přináší svobodu. Když vycházíte se svými penězi a máte i nějakou tu rezervu, máte větší volnost při rozhodování se o studiu, práci, zaměstnání, bydlení. Zdá se vám to jako příliš vzdálená budoucnost? Nevadí, finanční gramotnost je jako jízda na kole. Když si její princip jednou osvojíte, vybaví se vám vždycky, když bude potřeba.

Nebojte se finanční gramotnosti, bude se vám hodně hodit •  iStock

Kdy jsme bohatí?

Měřítko bohatství je pro každého z nás jiné. Je ale celkem jedno, kolik peněz dostáváte nebo vyděláváte. Na čem doopravdy záleží, je rozdíl mezi tímto příjmem a vašimi výdaji. Pokud někdo vydělává 300 tisíc měsíčně a na konci měsíce mu z nich zbude 30 korun, budete ho považovat za bohatého? Nebo spíš za nezodpovědného troubu?

PŘÍŠTĚ: Utrácíme chytře


Přečtěte si také:

Peníze v kapse 2: Utrácíme chytře

Peníze v kapse 2: Utrácíme chytře

BitCoin a virtuální měny: Co si koupíte za digitální peníze?

BitCoin a virtuální měny: Co si koupíte za digitální peníze?

3 nejvýznamnější kryptoměny podle ABC

3 nejvýznamnější kryptoměny podle ABC

Mašinky v ABC: Osud československých lokomotiv v PIKO a Sovětském svazu

Mašinky v ABC: Osud československých lokomotiv v PIKO a Sovětském svazu

 

Články odjinud