V noci se bojím, co mám dělat?

V noci se bojím, nevím čeho, co mám dělat? Tom, 11 let

Odpověď

Ahoj Tome,

nejsi určitě první ani poslední, který se bojí v noci. Možná se budeš divit, ale znám i spoustu dospělých, kteří mají podobný problém. Otázkou u tebe je, čeho se vlastně bojíš. Tmy? Zvuků? Usínání ve tmě? Probuzení se do tmy? Možných strašidelných bytostí? Neznámého prostředí..? Zkus se nad tím zamyslet, protože pak se teprve dá s tvým strachem něco dělat.

V každém případě si dej pozor na to, abys k večeru a večer nekoukal na strašidelné nebo hororové filmy, počítačové hry či videa. Nepovídal si s rodiči nebo sourozenci o věcech, které by tě mohli rozrušovat. Neposlouchal ponurou muziku a taky nejedl těžká jídla (smažená, maso, tučné potraviny a podobně) - protože pak se hůře nejen usíná, ale i spí. Pokud se bojíš tmy, můžeš mít u postele nebo v zásuvce malé světýlko, které by ti celou noc svítilo.

Potřebuješ pomoc a poradit?

Potřebuješ poradit s problémy, hledáš pomoc, chceš se na něco zeptat nebo vysvětlit? Napiš Mourrisonovi! Každý den vychází na webu ábíčka jedna odpověď.

Co jsou to panické ataky?

Co jsou to panické ataky?

Bojím se o svoje rodiče, co mám dělat?

Bojím se o svoje rodiče, co mám dělat?

Sdílej
 
 

Proč se lidem zdají sny? Mourrison z ábíčka vysvětluje tajemství spánku

Mourri, proč se lidem zdají sny? Dík za odpověď, Marek

Mourrisonova poradna: Je neslušné mlčet, když se mi ve společnosti nechce mluvit?

Ahoj Mourrisone, víš, co se mi někdy stává. Že jsem třeba někde s partou, anebo i třeba s velkou rodinou a vůbec se mi nechce mluvit. Všichni se mě ptají, proč jsem naštvaná nebo co mi je. Ale já nejsem, jen se mi fakt nechce mluvit. Takže je něco se mnou divnýho?

Mourrisonova poradna: Jak přemluvit rodiče na hudební festival Rock For People?

Ahoj Mourrisone, viděla jsem v televizi, že letos mohly na rockový festival Rock For People i děti. Strašně bych tam chtěla jet, třeba i s rodičema. Poraď mi, jak je mám přemluvit, oni moc písničky neposlouchaj. Dík za radu, Míša (13 let)

Pokažená oslava narozenin? Mourrison radí, jak zvládnout napjaté vztahy v rodině

Ahoj Mourri, v neděli jsem měl oslavu desátých narozenin a byl to nanic. Všichni příbuzní na sebe koukali jak bubáci. Marek

Pomáhá plavání s delfíny? Mourrison vysvětluje, jak funguje delfinoterapie

Ahoj Mourrisone, nedávno jsem četla na internetu, že jednomu autistickýmu klukovi pomohlo koupání s delfínama. Je to pravda?

Mourrisonova poradna: Kolik můžu mít dětí a jaký je světový rekord?

Ahoj Mourrisone, strašně bych chtěla mít hodně dětí. Kolik jich můžu mít nejvíc? Díky za odpověď.

Co znamená být voják v záloze? Mourrisonova poradna odpovídá

Ahoj Mourrisone, brácha chce být vojákem v záloze, co to je? A můžou být i holky?

Můžu mít jednu nohu kratší? Mourrison radí, co dělat při asymetrii nohou

Ahoj Mourrisone, myslíš si, že můžu mít jednu nohu kratší. Nějak se mi to zdá.

Táta mi chodí do pokoje bez zaklepání a dívá se do šuplíků. Co s tím?

Ahoj Mourrisone, potřebovala bych se tě na něco zeptat. Myslíš si, že je normální a v pořádku, že mi táta chodí do pokoje, kdy chce? A někdy, když nejsem doma, se mi dívá i do šuplíků. Barča

Proč je na světě nespravedlnost? Mourrisonova poradna odpovídá

Ahoj Mourrisone, proč lidi nedodrží, co slíbí? Proč se někomu nadržuje? Proč je na světě nespravedlnost?