Na lovu mravenců: Proč šimpanzi nežerou jen ovoce

Na lovu mravenců: Proč šimpanzi nežerou jen ovoce
Sdílej
 
Více než desetileté sledování západoafrických šimpanzů přineslo zajímavý poznatek. Důležitou a podstatnou částí jejich stravy jsou agresivní kočovní mravenci.

 

 

O tom, že šimpanzi pojídají mravence, se ví dávno. Dosud se však vědci domnívali, že lov mravenců je pro ně nouzové řešení v době, kdy mají nedostatek ovoce – své přirozené stravy. Nejnovější výzkum však ukázal, že je všechno jinak. Mravenci jsou stálou položkou na šimpanzím jídelníčku. A ne ledajací. Nejčastěji jde o mimořádně agresivní kočovné mravence rodu Dorylus. Důvod je zřejmý – tento druh mravenců vytváří jedny z největších mravenčích kolonií na světě vůbec. Šimpanzům se proto jejich lov vyplatí.

Lov bez kousanců

Kočovní mravenci jsou všemi tvory v africké buši obávaní pro svá mohutná kusadla a dravost. Ani šimpanz by nevyvázl bez krutého pokousání, kdyby se pokoušel tyto mravence sbírat rukama. A navíc by se moc nenasytil, byla by to zdlouhavá a nepříliš efektivní práce. Ale vynalézaví šimpanzi přišli na způsob, jak mravence lovit ve velkém a bez rizika. K lovu používají sadu dvou loveckých nástrojů.

 

K lovu mravenců má šimpanz připravené dva různě silné pruty •  Profimedia

 

Mozek vůdce: Vůdcovský talent nemá každý

Mozek vůdce: Vůdcovský talent nemá každý

Hledání prutů

Šimpanzí lovecké pomůcky pocházejí prakticky výhradně z trnitého keře Alchornea hirtella (příbuzný pryšců). Ten se vyznačuje dlouhými dokonale rovnými pruty, které jsou k lovu kousavých mravenců ideální. Šimpanzi jsou proto ochotni hledat tento keř i daleko od nalezené mravenčí kolonie. Pouze v případě, že svůj oblíbený keř nenajdou, odlamují větve z jiných dřevin. K úspěšnému lovu potřebují dva pruty: jeden silný a jeden dlouhý tenký.

Rozzuřit a sežrat

Silnější prut slouží k proražení a následnému „rozšťourání“ hnízda, což mravence rozzuří. Pak přichází na řadu druhý mnohem tenčí prut, který šimpanz zanoří hluboko do proraženého hnízda. Mravenci se na něj vrhají a zakusují se do něj. Pak už stačí jen prut opatrně vytáhnout, rychle z něj dlaní shrnout mravence a nasypat si je do tlamy dřív, než se stačí vzpamatovat a zaútočit. Délka prutu přitom závisí na rychlosti a agresivitě mravenců – na ty rychlejší a agresivnější volí šimpanzi prut delší. Jeho obvyklá délka bývá kolem 64 cm, ale v některých případech může být dlouhý až 76 cm.

 

Výrobě nástroje se mladí šimpanzi učí od svých matek •  Profimedia

 

Šimpanzi a jejich oblíbené nástroje: Na ryby? Ne, na mravence!

Šimpanzi a jejich oblíbené nástroje: Na ryby? Ne, na mravence!

Naučená dovednost

Lov mravenců zajistí šimpanzům stejné množství živočišných bílkovin a tuků, jako kdyby lovili drobné savce. K jejich lovu však musejí vynaložit víc energie. Mravenci jsou tak mnohem výhodnějším zdrojem živin. Šimpanzi je požírají pravidelně po celý rok bez ohledu na to, jak dostupné či nedostupné je ovoce, kterým se jinak živí. Lovecké technice a výrobě vhodných nástrojů se mladá zvířata učí od svých matek nebo sledují zkušenější druhy z tlupy a kopírují jejich postup. Tato dovednost, která se u různých tlup může nepatrně lišit, se tak předává z generace na generaci. Vědci proto mluví o tradici a kulturním chování.

Pod dohledem kamer

Výzkum šimpanzů probíhá v oblastech, kde nejsou zvyklí na lidi. Kromě přímého pozorování proto vědci využívají celou řadu nepřímých metod a měření. Množství sežraných mravenců např. zjišťovali podle nestrávených mravenčích hlaviček v šimpanzím trusu. Na vhodná místa v pralese rozmístili kamery, které zaznamenávaly výrobní postup nástrojů pro lov mravenců i samotný lov. Jedna z kamer dokonce zachytila šimpanze, který si vyrobil z větve nástroj, jímž prozkoumával samotnou kameru. V budoucnu se vědci chtějí zaměřit i na to, jaké příležitosti mají šimpanzi k učení, jak dlouho se mláďata drží u matky a učí se od ní nebo i to, jaké mají vrozené předpoklady ke zkoumání nových neznámých předmětů. 

 

S jemnými nástroji zacházejí šimpanzi překvapivě citlivě •  Profimedia

 

 

Makak magot: Jiný než všichni ostatní?

Makak magot: Jiný než všichni ostatní?

Záhada šimpanzí postele

Záhada šimpanzí postele

Zlatá opička: Jak lvíček přežil svou smrt

Zlatá opička: Jak lvíček přežil svou smrt

Klíčová slova:
opice, simpanz
 

Články odjinud