Psí plemena: Australský ovčák, vyrovnaná povaha

Psí plemena: Australský ovčák, vyrovnaná povaha
Sdílej
 
Australský ovčák byl vyšlechtěn k pasení skotu a koní.  Dnes je to plemeno plné elánu doporučováno sportůvcům. Díky své pracovitosti, učenlivosti a vyrovnanosti je australský ovčák  často využíván také jako záchranářský pes.

Ačkoliv podle názvu bychom řekli, že australský ovčák je psí plemeno, které pochází z Austrálie, není tomu tak! Byl vyšlechtěn ve Spojených státech amerických, přesně v Kalifornii, na začátku 20. století.

Australský ovčák v Česku

Australští ovčáci sloužili k pasení ovcí dovezených z Austrálie a koní. První vrh australských ovčáků v České republice byl v roce 2002 v chovatelské stanici Puella Fera. Plemeno je podobné border kolii vzhledem i inteligencí. Ovčáci jsou učenliví, všestranní, vyrovnaní, bystří a snadno ovladatelní. Jejich výchova je snadná a nečiní větší problémy.

Vyrovnaná povaha i plno elánu

Aby byl australský ovčák šťastný, potřebuje dostatek pohybu a možnost vybít svoji energii. Miluje hraní a rád s vámi bude dovádět s míčem (nebo frisbee a flyballem) a je výborný v agility. Po pracovní stránce je to stále ovčák, takže je ostražitý a vytrvalý hlídač. Australák se v dnešní době využívá také jako záchranářský pes, vodící pes pro nevidomé a asistenční pes pro postižené lidi a děti.

Australský ovčák se hodí pro sportovce •  Pixabay

Plemeno ideální pro sportovce

Pokud jste aktivní a milujete sport a dlouhé procházky, pak je australský ovčák vhodný přímo pro vás. Miluje zahradu a volnost pohybu. Zbarvení srsti může být blue merle, černé, red merle, hnědé, s bílými skvrnami či tříslovými odznaky nebo bez nich. Srst má toto plemeno dlouhou, středně hrubou a lehce zvlněnou, odolnou vůči extrémním klimatickým vlivům.


Australský ovčák v číslech

Výška v kohoutku:

Psi – 58 cm

Feny – 50 cm

Hmotnost: 20-28 kg

Věk: 12-14 let

Velikost: Velký pes


Přečtěte si také:

Jak si správně vypočítat věk vašeho psa

Jak si správně vypočítat věk vašeho psa

Psí plemena: Maltézský psík, nejstarší pes světa

Psí plemena: Maltézský psík, nejstarší pes světa

Psí plemena: Německý ovčák, všestranný a pracovitý

Psí plemena: Německý ovčák, všestranný a pracovitý

Štěkající obři: Největší psi světa

Štěkající obři: Největší psi světa

 

 

Články odjinud