Pes v armádě: Jaké jsou nejmodernější technologie pro válečné psy?

Pes v armádě: Jaké jsou nejmodernější technologie pro válečné psy?
Sdílej
 
Antický válečný pes byla především živá zbraň – velký a mohutný hafan, jehož úkolem byl přímý střet s nepřátelskými vojáky. Psi byli často vypuštěni s úkolem prolomit přední řady vojska, teprve za nimi následoval útok lidských bojovníků. Váleční psi tedy existovali už ve starověku, stejně tak jsou psi součástí dnešních armád. Jejich současná úloha a výstroj však vypadá úplně jinak než v antice.

 

Před hroty nepřátelských zbraní antické psy chránil pancíř z kůže či kovu nebo alespoň široký, hřeby pobitý obojek. Válečné psy využívali Egypťané, Peršané, Řekové a také Římané, kteří je cíleně šlechtili k zuřivosti a sebevědomí a cvičili je tak, aby v boji psa proti muži nikdy neustupovali.

Válečný pes je víc než zbraň

Podobně krutou úlohu jako v antice měli váleční psi i v pozdějších dobách. Jejich sílu a agresivitu použili například španělští konkvistadoři proti původním obyvatelům Ameriky. S tím, jak se začaly uplatňovat palné zbraně, se ale úloha psů u vojsk začala pozvolna měnit – víc než jako zbraň v přední bojové linii se začali uplatňovat tam, kde mohli využít svou věrnost a své smysly. Napoleon psy využíval jako pozorné a neúplatné hlídače. V první světové válce malí psi sloužili jako poslíčci, kteří doručovali důležité zprávy přes nebezpečná území a natahovali dráty telegrafního spojení.

Australský ovčák: Vyrovnaná povaha i plno elánu

Australský ovčák: Vyrovnaná povaha i plno elánu

Pátrání v džungli

Za druhé světové války se sovětští vojáci pokoušeli nasadit psy vybavené náložemi trhavin proti německým tankům. Naštěstí pro psy to skončilo neúspěchem. Během konfliktů v Koreji a Vietnamu se psi v americké armádě velmi osvědčili jako hlídači a průzkumníci. Odhalovali nastražené pasti, nálože, úkryty a sklady zbraní i samotné nepřátelské vojáky, kteří se skrývali v neprostupné džungli nebo ve vodě, kde dýchali stéblem vystrčeným nad hladinu. Odhaduje se, že tito psi ušetřili životy asi deseti tisíc amerických vojáků.

Psi slouží i ve speciální americké jednotce Navy SEALS •  Profimedia.cz

Armádní versus policejní pes

V současných moderních armádách mají psi široké spektrum úloh a jejich role je podobná té, jakou plní policejní psi. Hlídají, stopují, vyhledávají výbušniny i osoby a pomocí kamer a mikrofonů přinášejí audio a video záznamy z obtížně dostupných míst. Rozdíl mezi armádními a policejními psy je obvykle v místě nasazení – zatímco policejní pes slouží v rámci svého města, kraje či státu, armádní pes může být nasazen do mise klidně na druhém konci světa. Tomu odpovídá i výstroj psa, která má k antickému brnění už hodně daleko.

Záhadná proměna: Jak se z vlka stal pes

Záhadná proměna: Jak se z vlka stal pes

Výstroj psího vojáka

Výstroj armádního psa se samozřejmě bude lišit v závislosti na tom, v jaké armádě slouží, jaké plní úkoly a v jakém prostředí. Základem však bývá takzvaná taktická vesta z lehkého nepromokavého a přitom prodyšného materiálu, na kterou se dají připevnit další součásti výstroje – ať už je to vodítko, popruhy padáku, svítilna, kamera s mikrofonem nebo anténa vysílače. Taktickou vestu pak mohou doprovázet chrániče tlapek podobné botičkám a také brýle, které chrání zrak před prachem a materiálem vymrštěným při explozích. Jedna důležitá věc ale v našem výčtu záměrně chybí – a tou je chránič sluchu.

Krátkosrstého psa chrání před chladem celotělová kombinéza •  Profimedia.cz

Válečný megasilvestr

Sluch psa je několikanásobně citlivější než lidský. A v tom je z hlediska armády háček. Při výcviku nebo transportu – obvykle leteckém – i během samotných misí psí uši velice trpí. Všichni víme, jak špatně domácí psi snášejí silvestrovské ohňostroje. A to jsou ve svém bezpečném a důvěrně známém prostředí. Jen těžko si proto můžeme představit, jakému stresu je vystaven pes, který někam přiletěl hlučným vojenským speciálem, na místo určení se dostal skokem z helikoptéry a má pracovat v prostředí válečného konfliktu s neutuchajícími výstřely a výbuchy. Navíc nejde "jen" o stres psa, ale také fyzické poškození jeho sluchu – někdy dočasné, jindy trvalé.

Dobytí Arktidy: Bez psa by to ze Sibiře do Ameriky nešlo

Dobytí Arktidy: Bez psa by to ze Sibiře do Ameriky nešlo

Klapky na uši

Podle doktora Stephena Lee z amerického vojenského střediska Army Research Office může už i krátký let helikoptérou dočasně zhoršit sluchové schopnosti psa natolik, že nezaslechne pokyn svého psovoda, jeho výkon utrpí a celá mise se může ocitnout v ohrožení. Snaha chránit sluch psů tu samozřejmě je. Dosavadní systémy jsou ale těžkopádné a špatně sedí na psích hlavách. Vytvořit univerzální model je obtížné už proto, že v armádách se uplatňují různá plemena s různým tvarem lebky – vedle tradičních německých ovčáků dnes můžeme vidět štíhlé belgické a holandské ovčáky, masivní labradory i relativně malé špringršpaněly.

Noční akce. Všimněte si světla připevněného k taktické vestě psa •  Profimedia.cz

Protihluková kapuce

Moderní řešení pro čtyřnohé vojáky nyní přinesla společnost Zeteo Tech. Podle armádních vědců by její systém CAPS (Canine Auditory Protection System) mohl chránit sluch psů při transportu a na misích a prodloužit tak dobu jejich života ve službě. CAPS připomíná těsnou kapuci. Je vyrobený z lehkého materiálu, který pohlcuje zvuky. Je měkký a flexibilní, takže se snadno přizpůsobí tvaru hlavy psa, nepřekáží při pohybu ve stísněném prostoru a dobře přiléhá kolem uší. Množství zvuku, které se dostane do zvukovodu, se tak výrazně sníží. Navíc se dobře kombinuje s dalšími kusy výstroje psího válečníka, zejména s brýlemi.

Psí hrdinové z Aljašky Togo a Balto zastavili epidemii smrtelné nemoci

Psí hrdinové z Aljašky Togo a Balto zastavili epidemii smrtelné nemoci

Moderní technologie pro psí hrdiny

CAPS zatím prochází testováním na armádních a policejních psech úspěšně – je pohodlný psům i psovodům a při měření jeho účinnosti během letu vrtulníkem vědci zaznamenali významně menší krátkodobé narušení sluchu psa. Držíme CAPS palce – chlupatí hrdinové si pomoc moderních technologií a materiálů rozhodně zaslouží. Jen přitom trochu doufáme, že časem vznikne i civilní verze pro naše zcela nehrdinné domácí mazlíčky.

Cvičení v terénu. Psovod přenáší psího hledače výbušnin přes místa zarostlá kaktusy •  Profimedia.cz

Co dokáže psí čich

Psí hledači drog, výbušnin a zmizelých lidí nejsou ničím neobvyklým. Skvělý psí čich ale nachází i daleko méně známá uplatnění – tady máte pár příkladů:

Hledání štěnic

Hmyzí domácí škůdci, zejména štěnice, se dokážou velmi dobře skrývat. Cvičený pes je vyčenichá a ukáže deratizátorovi, kde má provést postřik.

Lékařská diagnóza

Speciálně vycvičený pes dokáže čichem odhalit, zda člověk trpí některými formami rakoviny.

Hledání invazivních druhů

V Kalifornii psi kontrolují čluny, zda na nich není černý pasažér – invazivní mlž slávička.

Monitorování ohrožených zvířat

Tím, že psi na dálku vyčenichají trus ohrožených zvířat, pomáhají vědcům sledovat jejich populace.

Hledání zakázaných mobilů

Mobil do vězení nesmí, ale občas jej někdo pronese. Cvičený pes to ale při prohlídce cely rychle zjistí.

Dohlížení na cukrovkáře

Pro pacienty s cukrovkou je pokles hladiny krevního cukru životu nebezpečný. Pes jej vycítí a dá svému páníčkovi najevo, že je čas na léky.

Jak si správně vypočítat věk vašeho psa

Jak si správně vypočítat věk vašeho psa

Pes na míru: Jakého psa si mám vybrat?

Pes na míru: Jakého psa si mám vybrat?

Pes na klíčenku: Chytrá zařízení pro vaše čtyřnohé kamarády

Pes na klíčenku: Chytrá zařízení pro vaše čtyřnohé kamarády

 

Články odjinud