Princův výreček: Nový druh sovy se ukrýval 88 let

Princův výreček: Nový druh sovy se ukrýval 88 let
Sdílej
 
Ostrovní sovička princův výreček se před vědci ukrývala 88 let. A dalších pár roků si tento nový druh počkal na své oficiální objevení.

Kdybyste v oblasti rovníku vypluli ze západního pobřeží Afriky, po asi 250 km byste narazili na ostrovní stát s trochu krkolomným jménem Demokratická republika Svatý Tomáš a Princův ostrov. A právě 136 km čtevrečních velký Princův ostrov je domovem sovy, o jejíž existenci se spekulovalo od roku 1928.

Cvrlikající sova

Spekulace vydržely dlouho, teprve v roce 2016 vědci potvrdili, že Princův ostrov skutečně obývá neznámý soví druh. K jeho oficiálnímu vědeckému popsání na základě hlasu i genetických důkazů ale došlo až nyní.

Ve srovnání s lidskou rukou vynikne malá velikost výrečků (na obr. O. bikegila) •  Bárbara Freitas

Sova, která patří mezi výrečky (rod Otus), dostala latinské jméno Otus bikegila, v angličtině se jí říká Principe Scoop-Owl, což bychom mohli volně přeložit jako Princův výreček. Jeho hlas je podle vědců unikátní. Tvoří jej rychle opakované krátké volání, které zní jako „tuu“ a víc než sovu připomíná hmyz. Výrečci jej navíc často zpívají v duetu, který bývá slyšet už za soumraku.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud