Záhadná zmizení: Případ „prasátek“ pekari

Záhadná zmizení: Případ „prasátek“ pekari
Sdílej
 
Jednou jich po pralesích pobíhají stohlavá stáda, a v dalších letech o pekari bělobradého pomalu ani nezavadíte. Ale proč? Případ prasátek je záhada! Náhoda, nebo cyklus?

Jihoameričtí pekariové jsou prasatům podobní sudokopytníci. Celkem čtyři druhy se od našich divočáků liší svou anatomií i náturou, díky níž tvoří mnohem větší skupiny. Extrémně společenský je zejména pekari bělobradý (Tayassu pecari), který se sdružuje do stád čítajících i stovky jedinců. Tedy pokud má zrovna dobré období.

Pekari versus jaguár

Bělobradí pekari jsou vyhledávanou kořistí jaguárů – je známo, že když stavy pekariů klesnou, vzápětí začne ubývat i jaguárů. Důležitou lovnou zvěří jsou ale i pro domorodé lidské populace.

Význam pekariů odráží vyprávění, které se předávají z generace na generaci. Některá z nich obsahují zmínky o fenoménu, který znají i vědci – a který jim vrtal hlavou. Občas pekariové vytvoří ohromná stáda, kterým rychle uhne z cesty i jaguár. A pak zase stáda zmizí jako mávnutím kouzelného proutku a jaguár nejen že se nemusí bát, ale spíš nemá co lovit. A za dalších pár let už si zase musí dávat pozor, aby nezaútočil na příliš velké stádo.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud