Tajemní jaguáři: Jak najít pralesní šelmu

Tajemní jaguáři: Jak najít pralesní šelmu
Sdílej
 
Sledovat skrytě žijící velké šelmy je v neschůdném tropickém pralese mimořádně obtížné. Jaguáři jsou zvláště tajemní. Jak se dají najít? Jak se dají najít? A jejich kočkovití sousedé?

Největší kočkovitá šelma západní polokoule a třetí největší celosvětově. To je jaguár americký (Panthera onca). Ikonické zvíře, které uctívaly prakticky všechny předkolumbovské americké národy

Téměř ohrožený jaguár

Protože jaguáři obývají obrovské území – od jižních oblastí Severní Ameriky až po celou Jižní Ameriku, jsou jejich počty relativně vysoké. Přírodovědci přesto nijak nejásají a jejich další přežití nevidí příliš optimisticky. Jaguáři setrvale přicházejí o svůj životní prostor, ohrožují je i přímé střety s lidmi a nelegální lov. 

Šelmy s otazníky

S ochranou jaguárů souvisí řada problémů. Jedním z nich je jejich skrytý způsob života a neschůdný terén, v němž žijí. Takovou zásadní a dosud nezodpovězenou otázkou je, jak velké lovecké území tyto šelmy potřebují, aby se uživily. A kolik jedinců může v určité oblasti žít společně. Dosud používané metody, jako jsou fotopasti nebo sledování jaguárů, které se podařilo vybavit telemetrickým obojkem, přinášejí odpovědi jen zčásti. Vyplnit tuto mezeru se pokusil tým vědců z univerzity v Cincinati. 

Billy a Bruiser

K výzkumu zvolil zcela novou neinvazní metodu, tedy takovou, kdy nebylo nutné jaguáry uspávat, aby se jim dal nasadit telemetrický obojek. V horské lesní rezervaci ve středoamerickém Belize, kde výzkum probíhal, začali vědci místo jaguárů hledat jejich trus. Ani to však nebylo snadné, rezervace zaujímá téměř 700 km² pralesů, savan, horských skalnatých hřebenů, jeskyní a hlubokých roklí. Nevedou přes ni téměř žádné silnice, ty stávající jsou většinou nezpevněné a zarostlé. Vědci si však vzali na pomoc dvojici speciálně vycvičených psů pojmenovaných Billy a Bruiser.  

Pět jaguárů

S pomocí psů se vědcům podařilo najít a sebrat 80 vzorků jaguářího trusu, plus vzorky trusu dalších kočkovitých šelem, které v rezervaci žijí: pum, ocelotů, margayů a jaguarundiů. Ze sebraného jaguářího trusu pak získali genetické informace, které prozradily, že se v rezervaci pohybuje pět různých jedinců, z toho čtyři samci. Lovecké území každého z nich zahrnuje přibližně 155 km². Dva jaguáří samci se trvale zdržují v centrální části rezervace, další se pohybují spíš v okrajových částech rezervace.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud