Pohoda pro mazlíka: Jak chovat gekončíka, aby byl spokojený?

Pohoda pro mazlíka: Jak chovat gekončíka, aby byl spokojený?
Sdílej
 
Oblíbení mazlíci gekončíci noční se stali prvními studovanými plazy. Právě na nich vědci zkoumali, jak plazům v zajetí zajistit spokojený život. A přitom ověřili, jak nejlépe vybavit terárium. Co vyhrálo?

Nejrozšířenějšími domácími mazlíčky jsou bezesporu psi, jimž v poslední době „šlapou na paty“ kočky. Ale nejsou samy, oblíbených druhů živočichů chovaných v domácnostech přibývá. V posledních desetiletích už to nejsou jen savci a ptáci, velké popularitě se těší i plazi. 

Dosud opomíjení mazlíčci

Každý chovatel se samozřejmě snaží, aby se jeho mazlíčkovi dařilo co nejlépe. Ale zatímco se psům a kočkám, případně ptákům věnovala řada výzkumů, které doporučují nejvhodnější podmínky chovu, plazům se z tohoto hlediska dosud nikdo nevěnoval. Přesto si i plazi zaslouží péči, která jim zajistí fyzickou i duševní pohodu (známé jako welfare). Na rozdíl od psů nebo koček, jež dovedou dát najevo, že se jim něco líbí, nebo naopak nelíbí, jsou ale výrazové schopnosti plazů omezené. 

Gekončíci vedou

Odhadnout, co jim zajistí tu nejlepší pohodu, proto není jednoduché. Nesnadného úkolu se nedávno ujali vědci z britské Lincolnovy univerzity. Jako modelové zvíře si vybrali jednoho z nejsnáze a nejčastěji chovaných plazů, gekončíka nočního.

I takové barvy mohou mít vyšlechtění gekončíci •  Profimedia.cz

Ten je pro svou nenáročnost a snadné množení některými chovateli dokonce považován za prvního „zdomácnělého“ ještěra. Bez problémů ho lze chovat v teráriu, které mu zajistí základní potřeby, tj. teplo, vodu, potravu a nějaký úkryt. A zdá se, že si gekončíci na tyto podmínky nestěžují. Ale jsou opravdu šťastní? 

Tři typy prostředí

Vědci se zaměřili na prostředí, v němž jsou běžně chováni. K pokusu připravili tři odlišné typy terárií. První bylo standardní – takové, v jakém jsou tito ještěři chováni nejčastěji. Další dvě terária pak obohatili o další prvky. Nabídli v něm gekončíkům více úkrytů, vyšší vrstvu substrátu, větší nádrž s vodou a možnosti šplhat do výšky, přestože jsou běžně považováni za pozemní druh.

První z nich bylo tzv. nepřírodní, vybavené uměle vytvořenými prvky, druhé naopak přírodními materiály včetně půdy, živých rostlin a drobných bezobratlých živočichů, kteří se starali o „úklid“ trusu a různého odpadu. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud