Co dokáže psí čích: Odhalí kůrovce, stres i diabetický záchvat

Co dokáže psí čích: Odhalí kůrovce, stres i diabetický záchvat
Sdílej
 
Čenich psů je mnohem citlivější než lidský nos. Po výcviku na speciální pachové práce zvládne úžasné věci. Co dokáže? Odhalí kůrovce, stres i diabetický záchvat!

Psi nejsou jen domácími mazlíčky, ale i nenahraditelnými pomocníky. Již řadu let slouží psi v armádě a u záchranných složek, kde se používají při vyhledávání výbušnin, drog či pohřešovaných osob. Tím ale uplatnění jejich vynikajícího čichu nekončí.

Nové výzkumy a praxe ukazují, že by se mohli využívat i v dalších oblastech. Spadá mezi ně ochrana přírody časným objevením stromů napadených lýkožroutem smrkovým, patřícím mezi nejrozšířenější kůrovce u nás. Pro lidi trpící cukrovkou je zase nedocenitelná asistence psů při varování před přicházejícím hypoglykemickým záchvatem.

Vnímavý čumák

Čenich je pro psy zásadním smyslovým orgánem, čich je u nich mnohem vyvinutější než u člověka. Psi mají zhruba 200 milionů čichových receptorů, zatímco lidé asi pouhých 10 milionů. Zároveň mají psi mnohonásobně větší část mozku zodpovědnou za vyhodnocování pachů.

Video se připravuje ...

Pes Ding Dang skočil s padákem: Trénují ho aby se z něj stal výsadkář

Jejich čichové schopnosti se liší v závislosti na plemeni – mezi největší čmuchaly patří bloodhound, kterému k nahnání sebemenšího pachu ze země do nosních nozder pomáhají dlouhé uši.

Jak psům „voní“ stres

Vědci z Královské univerzity v Belfastu se nedávno věnovali tomu, zda psi dokážou vycítit emoce člověka. Experiment, kterého se zúčastnila čtveřice zvířat, ukázal, že psi spolehlivě rozeznají zápach vystresovaného člověka od toho v uvolněné náladě.

Jak takový výzkum na prestižní vysoké škole ve Spojeném království probíhal? Nejprve bylo nutné psy seznámit se speciálním zařízením na testování pachů. Pomocí pamlsků je naučili označit jeden ze tří otvorů, ve kterém se nacházel hledaný vzorek.

Za správně označené místo přichází odměna v podobě míčku. Do výbavy psa při práci v lese patří GPS obojek a refl exní vesta •  Kristýna Čermáková

Postupně se čuchací úlohy ztěžovaly až k závěrečnému úkolu, při kterém psi v 94 % případů správně rozeznali vzorek patřící člověku ve stresové situaci od vůně stejné osoby v klidu a od čistého kusu látky. Celkem byl použit dech a pot 36 různých lidí.

Lesa pán

Vycvičit psa na specifické pachové práce stojí mnoho úsilí a času. Je to však investice, která se vyplatí, protože psí čumáčky mnohdy dokážou více než moderní technologická zařízení.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Autor

Anna KOchová Roubíčková

 

Články odjinud