Zvířecí fyzioterapie: Starost o čtyřnohé sportovce

Zvířecí fyzioterapie: Starost o čtyřnohé sportovce
Sdílej
 
Zvířata často podávají závodní výkony na úrovni profesionálních lidských sportovců, potřebují proto odpovídající péči o pohybový aparát. Jak vypadá zvířecí fyzioterapie?

Fyzioterapie malých zvířat je poměrně nový a u nás rychle se rozvíjející obor, který vychází z lidské obdoby. Do ordinací přichází několik typů čtyřnohých klientů. Velkou skupinou jsou zvířata po úrazu nebo operaci, která se potřebují správně rozhýbat a vrátit se zpět do formy. Patří mezi ně nejen psi, ale i další domácí mazlíčci jako kočky, králíci nebo ježci.

Kromě nich se fyzioterapeuti starají o starší pejsky, kteří mají mnoho pohybových obtíží, či aktivní sportovce, kteří přicházejí na preventivní ošetření pohybového aparátu. Ti si tak udržují kondici pro vrcholové zápolení.

Komplexní sportovní příprava

Chytání frisbee nebo běh v tahu kladou na zvířecí tělo značné nároky. Například rychlé starty a brzdění či změny směru běhu představují pro tělo extrémní zátěž. Tělesné aktivity navíc bývají jednostranné, kvůli čemuž vznikají poruchy hybného systému, například svalové nerovnováhy (dysbalance).

Psi přirozeně preferují jednu stranu, obdobně jako lidé jsou praváci nebo leváci. Nedílnou součástí přípravy se proto stává nejen nácvik prvků daného sportu, jako je třeba výskok pro disk, ale i posilování na balančních pomůckách, kondiční a koordinační cvičení. Výsledkem jsou nejen výborné výsledky na závodech, ale především společná radost ze zdravého pohybu.

Zvířecí fyzioterapie má mnoho podob

Aby byli psi dobře připraveni a následně rychle regenerovali, využívá zvířecí fyzioterapie mnoho zajímavých technik. Jedním z druhů manuálních ošetření je pro psa masáž, která uvolní ztuhlosti a zajistí harmonické fungování kostí a svalů.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Autor

Anna KOchová Roubíčková

 

Články odjinud