Sportovní pasení: Vedení stád dobytka jako psí sport

Sportovní pasení: Vedení stád dobytka jako psí sport
Sdílej
 
Psi jsou vítaní pomocníci při práci na farmách. V posledních letech se ale pasení ovcí stalo také oblíbenou soutěžní disciplínou. Vedení stád dobytka muže být psí sport.

Uhlídat a bezpečně přesunout početné stádo ovcí, koz nebo krav z ohrady na pastvinu je pro samotného člověka velmi náročným úkolem. Pastevci proto od nepaměti využívají ovčáckých psů, kteří jim při vedení stáda dobytka výrazně pomáhají.

Praktická práce postupně přerostla v psí sport, který poměřuje dovednosti psů při manipulaci s hospodářskými zvířaty. V pasení dnes můžete se svým čtyřnohým parťákem skládat zkoušky a závodit.

Přirozené nadání psů

Pro potřeby pasení byla vyšlechtěna speciální plemena psů. Takzvaní ovčáčtí psi mají ve svých genech zakořeněný instinkt hlídat stádo, aby se nerozprchlo. K jeho potvrzení slouží mezinárodně uznávaný Test přirozených vloh ovčáckého psa (NHAT).

V jeho první části rozhodčí vyzkouší chování čtyřnožce k lidem i ostatním psům. Poté ověří zájem psa o stádo, jeho chuť pracovat a kontrolovat dobytek. Pes obvykle běhá kolem ohrady s ovcemi, případně i vejde spolu se psovodem dovnitř mezi zvířata. Tento vrozený instinkt je však potřeba dále rozvíjet a budovat souhru mezi psem a člověkem.

Týmová práce

Po prvním kontaktu s ovcemi následují tréninky. Pes se musí například naučit jednotlivé povely tak, aby hnal stádo žádaným směrem, a nikoliv tam, kam se mu zachce. Výhodou ovčáckých psů je, že jsou zpravidla velmi učenliví a snaží se svému pánovi vyhovět.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Autor

Anna KOchová Roubíčková

 

Články odjinud