Rok ve vesmíru: Tvrdá práce kosmonauta

Rok ve vesmíru: Tvrdá práce kosmonauta
Sdílej
 
Scott Kelly zjišťuje, jak se žije ve vesmíru

 

 

Ve svých 52 letech bude kosmonaut Scott Kelly americkým hrdinou. Ovšem pouze v případě, že dovede ke konci husarský kousek: Stráví téměř celý rok (342 dní) na palubě Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). Zatím se mu to daří, na ISS je již přes půl roku. Vzhledem k rychlosti pohybu stanice po oběžné dráze uvidí kolem 10 944 západů a východů Slunce. Nebude to ale moc romantické.

Zdravotní rizika

I krátkodobý pobyt ve vesmíru se na lidském těle projevuje. Vlivem nízké gravitace dochází k povolování svalů, řídnutí kostí, bolestem hlavy a zad, nekvalitnímu spánku a návalům. Kelly navíc dostane mnohonásobně vyšší dávku radiace do těla – podle odhadů tolik, jako kdyby letěl v letadle ve výšce 10 kilometrů na vzdálenost 23,5 milionů kilometrů. Čím výš totiž jsme, tím slaběji nás zemská atmosféra chrání před radioaktivními částicemi.

 

Posilovna na ISS

Pro zachování Kellyho zdraví sestavili odborníci z NASA speciální denní program a jídelníček. Kelly se každý den ukotvuje do speciálního běžeckého pásu, na kterém za rok uběhne přes tisíc kilometrů. Dále na přizpůsobených strojích zvedá závaží pro posílení zádových svalů, bicepsů a lýtkových svalů – dohromady stráví cvičením 700 hodin. Nesmí při tom zapomínat pít a celých 730 litrů vody, kterou vypije, získá z recyklované moči a potu.

Mars čeká

Kelly je neustále pod dohledem lékařských přístrojů. Ty samé budou sledovat tělo jeho jednovaječného dvojčete Marka, který zůstává na Zemi. Porovnáním údajů vědci zjistí, jak lidské tělo i psychika reaguje na dlouhodobý pobyt ve vesmíru. A co z toho? Inu, až poletíme na Mars, tak je dobré vědět, s čím máme počítat. I to je jedním z klíčových důvodů, proč Scott Kelly odletěl na rok na oběžnou dráhu. Jeho Twitter najdete na @StationCDRKelly.

 

Více o pobytu ve vesmíru:


Namakanci ve vesmíru

Namakanci ve vesmíru

Člověk v beztíži: Ve vesmíru vyrostete a dostanete rýmu

Člověk v beztíži: Ve vesmíru vyrostete a dostanete rýmu

Klíčová slova:
vesmir, ISS, pobyt, Scott Kelly
 

Články odjinud