Věčnný den a věčná noc: Na exoplanetu prší železný déšť

Věčnný den a věčná noc: Na exoplanetu prší železný déšť
Sdílej
 
Už 25 let objevují astronomové planety u cizích hvězd a říkají jim exoplanety. Znají jich přes 4000. Nemají z jejich povrchu sice fotografie, ale mnoho dokáží odpozorovat dalekohledy a usoudit, že jde o skutečně extrémní světy. Třeba WASP-76 b. Na jedné polokouli této planety je věčný den, na druhé věčná noc. Kvůli tomu vzniká zajímavý jev a z nebe padá železo.

 

Exoplaneta WASP-76 b se nachází 640 světelných let od nás v souhvězdí Ryb. Přímo ji nevidíme, ale přechází před svou hvězdou, což způsobuje poklesy jasnosti hvězdy, díky kterým byla objevena v roce 2013. Od té doby je pod pečlivým dozorem.

Rok za 43 hodin

WASP-76 b je podobná Jupiteru. Zatímco "našemu" Jupiteru trvá oběhnutí Slunce 12 let, WASP-76 b to stihne okolo své hvězdy za 43 hodin! Dostává tak tisíckrát více energie než Země od Slunce a čelí velmi silným slapovým silám. Ty mají za důsledek tak zvanou vázanou rotaci. Okolo své osy se planeta otočí za stejnou dobu, za jakou oběhne okolo hvězdy, což znamená, že je k hvězdě nakloněna stále stejnou stranou. Je to úplně stejné jako v případě Měsíce, který nám také ukazuje stále stejnou polokouli. Kvůli vázané rotaci je na jedné polokouli věčný den a na druhé zase věčná noc.

Druhá Země? Hubbleův vesmírný dalekohled našel vodu na cizí planetě

Druhá Země? Hubbleův vesmírný dalekohled našel vodu na cizí planetě

Terminátor v dalekohledu

Vědci se podívali pomocí přístroje ESPRESSO na dalekohledu VLT v Chile na terminátor WASP-76 b. Nemyslíme tím Arnolda Schwarzeneggera ve stejnojmenném filmu. Za terminátor se označuje rozhraní denní a noční strany kosmického tělesa. Denní straně exoplanety je teplota okolo 2 400 °C, na noční klesá asi na 1 500 °C. Ohromný žár na jedné straně rozkládá molekuly na atomy a ty jsou unášené silným atmosférickým prouděním, které vzniká z rozdílu teplot mezi denní a noční stranou.

Exoplaneta WASP-76 b: Na jedné polokouli planety je věčný den, na druhé věčná noc a kvůli tomu z nebe padá železo •  Engine House VFX, At-Bristol Science Centre, University of Exeter, ESO/M. Kornmesser, M. Zamani, H. H. Heyer, L. Calçada, NASA, Wikipedia

Železo z nebe

Mezi jinými prvky se takto pohybují i železité páry, které vítr odnáší z horké strany na studenou. V opačném směru ale podobné páry neproudí! Důvodem je, že železné páry z denní strany se při "zafouknutí" nad noční polokouli začnou prudce ochlazovat a zkondenzují do podoby kapiček – a prší do atmosféry. Kdybyste na WASP-76 b zabloudili, předpověď počasí by asi vypadala hodně zajímavě.

Průvodce Sluneční soustavou: Zrozená z prachu a plynu

Průvodce Sluneční soustavou: Zrozená z prachu a plynu

Nafouknutá exoplaneta

WASP-76 b má hmotnost podobnou Jupiteru, ale je o 80 % větší. Za nafouknutím planety stojí zmíněné silné slapové síly, které planetu doslova grilují zevnitř. Nejde o neznámý jev, vědci taková vesmírná tělesa označují termínem horcí jupiteři. Podobné planety mívají kvůli silné gravitaci blízké hvězdy deformovaný tvar, který připomíná ragbyový míč a postupně přichází o svou atmosféru. Horcí jupiteři jsou speciální kategorií planet. Vznikají dál od hvězdy v místech, kde ve Sluneční soustavě obíhá Jupiter. Poté ale migrují směrem ke své hvězdě, okolo které pak obíhají jednou za pár desítek hodin až maximálně pár dnů.

ESPRESSO je zkratka slov Echelle SPectrograph for Rocky Exoplanet and Stable Spectroscopic Observations – Echelletový spektrograf pro kamenné exoplanety a stabilní spektroskopická pozorování •  Engine House VFX, At-Bristol Science Centre, University of Exeter, ESO/M. Kornmesser, M. Zamani, H. H. Heyer, L. Calçada, NASA, Wikipedia

Přístroj ESPRESSO

ESPRESSO je druh kávy, ale v tomto případě jde o zkratku slov Echelle SPectrograph for Rocky Exoplanet and Stable Spectroscopic Observations – Echelletový spektrograf pro kamenné exoplanety a stabilní spektroskopická pozorování. Jeho úkolem je hledání a výzkum především menších exoplanet. ESPRESSO byl spuštěn v roce 2017 na dalekohledech VLT Evropské jižní observatoře v Chile. Dalekohledy jsou celkem čtyři (plus několik menších podpůrných). ESPRESSO může pracovat se světlem z jednoho dalekohledu nebo ze všech čtyř dohromady, kdy se světlo dostává do přístroje soustavou zrcadel v podzemí. Přesnost přístroje tím klesne, ale dokáže prozkoumat i slabší hvězdy.

Extrémní svět: Exoplaneta, ze které unikají kovy

Extrémní svět: Exoplaneta, ze které unikají kovy

Exotické exoplanety: Cizí světy u cizích hvězd

Exotické exoplanety: Cizí světy u cizích hvězd

Lovce exoplanet využili i Češi

Lovce exoplanet využili i Češi

 

Články odjinud