Řeč zvířat: Umělá inteligence rozumí

Řeč zvířat: Umělá inteligence rozumí
Sdílej
 
Na prahu nové éry zkoumání světa stojí kvůli možnostem umělé inteligence řada vědeckých oborů. Patří k nim i přírodovědci. Porozumí člověk řeči zvířat?

Kdo by nechtěl vědět, co si říkají zvířata mezi sebou? Prahl po tom už zlý král ze Zlatovlásky, který byl kvůli tomu ochoten i sníst hada. Ovšem zatímco řada pohádkových hrdinů se snažila řeči zvířat porozumět, západní vědci dlouho věřili, že řečí v pravém slova smyslu vládne jen člověk. Nedávné objevy potvrdily, že mezi sebou komunikují i živočichové. Umělá inteligence by nám měla pomoci jejich řeči porozumět.

Poslouchání řeči zvířat

Profesorka Karen Bakkerová z Univerzity Britské Kolumbie tvrdí, že mohou být v různých ekosystémech zřízena automatizovaná odposlouchávací stanoviště. Představte si je jako jednoduché stanice s mikrofonem a záznamovým zařízením doplněným o baterii a solární panely. Miniaturizace vědcům umožní na zvířata nalepit mikrofony o velikosti včely.

Bioakustika se spoléhá na práci v terénu i automatické nahrávání •  Alberto Armani, Univerzita Karlova, Alex Rogers

Tato digitální zařízení by generovala spoustu dat, která není možné procházet ručně. Výzkumníci z oblasti bioakustiky, která se zabývá zvuky vydávanými živými organismy, proto k jejich studování využívají umělou inteligenci. Ta v nahrávkách hledá vzory, které by lidem pomohly pochopit, co si zvířata mezi sebou říkají. Již dnes tak vznikají databáze včelích a velrybích písní.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud