Musí být nejvyšší nebo stačí nejodvážnější? Šílené mrakodrapy budoucnosti

Musí být nejvyšší nebo stačí nejodvážnější? Šílené mrakodrapy budoucnosti
Sdílej
 
Výsledky letošního hodnocení moderních mrakodrapů ilustrují změnu chápání tohoto termínu. Musí být nejvyšší nebo stačí nejodvážnější? Budoucnost vypadá nečekaně a taky trochu šíleně.

Rok se s rokem sešel a architektonický magazín eVolo opět vyhlásil výsledky své pravidelné soutěže věnované těm nejodvážnějším mrakodrapům, které navrhli ambiciózní architekti po celém světě.

V porotě zasedli oceňovaní tvůrci ze Španělska, Švýcarska i Číny stejně jako autoři projektu jménem Metropole nomádů, který v loňském roce získal nejlepší hodnocení a zajímavý finanční bonus. 

Nebe se přibližuje

Soutěž eVolo Skyscraper Competition již od roku 2006 oceňuje ty, kteří se nebojí novým způsobem využívat stávající technologie, materiály, počítačové programy, estetické principy nebo způsoby organizace prostoru.

Plíce oceánu •  Evolo Magazine

Důležitým prvkem soutěže je podle pořádající organizace i to, aby se architekti snažili nabourat tradiční způsob přemýšlení o vertikální architektuře. Tedy té, která míří od země k nebesům a propůjčila tak mrakodrapům jejich název v mnoha jazycích včetně češtiny. 

Z mrakodrapů zaujala asi desetina

Dalším klíčovým prvkem při hodnocení a výběru tří adeptů na stupně vítězů i takzvaných čestných uznání (porota jich udělila celkem 14, ábíčko vybralo 5 z nich) je soulad s přírodou a stávající zástavbou.

Do letošního ročníku se přihlásilo celkem 206 autorských týmů. Není bez zajímavosti, že roste zastoupení architektů, kteří působí mimo takzvaný euroatlantický prostor. Jejich projekty jsou proto zasazeny do jihovýchodní Asie, Afriky nebo Jižní Ameriky. 

Zeštíhlený koncert •  Evolo Magazine

Hlavně sny a touhy

Pro některé oceněné mrakodrapy platí, že se autoři drželi poměrně při zemi (jak jen to je u mrakodrapu možné), a my bychom si tak dokázali snadno představit, že budou v příštích letech skutečně postaveny. Jiné naopak působí spíše jako z říše snů a pohádek, a to včetně navrhované kilometrové věže plovoucí na vodní hladině, která se dostala až na stupně vítězů.

Tato soutěž je zajímavou příležitostí porovnat návrhy architektů, jež vyprodukují, když nejsou vázáni finančními omezeními a požadavky takových klientů, kteří si přejí být originální jen do té míry, aby se na ně nikdo moc nenaštval.

1. místo – Městský meziřádek

Městský meziřádek •  Evolo Magazine

Vítězný návrh je situován do ujgurského města Urumči, nacházejícího se v autonomní provincii Sin-ťiang. Pozoruhodná okolní krajina architekty podnítila k návrhu budovy, která na jednom místě propojuje bydlení i prostor pro pěstování plodin a sofistikovaný transportní systém. Vše je inspirováno metodou meziřádkového pěstování plodin, moduly se tak vzájemně překrývají a doplňují při současném zachování dopravních koridorů a volných prostor, aby budova mohla dýchat. Výsledný tvar připomíná počítačové hry i dystopické filmy.  

2. místo – Zeštíhlený koncert

Zeštíhlený koncert •  Evolo Magazine

Na druhém místě se umístil takzvaný zemědrap. O budovách, které připomínají převrácené mrakodrapy, jsme v ábíčku v minulosti do detailu psali (článek najdete tady) a zemědrap jménem Zeštíhlený koncert je dalším důkazem toho, že současná architektonická škola koncept mrakodrapů naležato rozhodně neplánuje opustit. Cílem této velmi zvláštní budovy, která by částečně měla být vyrobena na 3D tiskárnách, je ochránit přilehlé město před erozí půdy, rozšiřováním pouště a zároveň i před rizikem bleskových povodní. 

3. místo – Plíce oceánu

Plíce oceánu •  Evolo Magazine

Na třetím místě se umístil návrh, pro který budeme muset zavést zcela nový pojem, a sice moředrap. Umělé plíce v podobě 1000 metrů hluboké plovoucí budovy slouží jako filtr oxidu uhličitého a řady dalších látek způsobujících znečištění mořské vody. Celá struktura, napájená pomocí solárních panelů (včetně těch umístěných pod hladinou), by zároveň měla sloužit jako umělý korálový útes a výzkumná a měřicí stanice pro oceánology. 

Čestné uznání:

Pavučina nad Třemi soutěskami

Pavučina •  Evolo Magazine

Kvůli megapřehradě a hydroelektrárně Tři soutěsky na řece Jang-c’-ťiang se musel přestěhovat více než milion lidí. Cílem architektů bylo vrátit s několikapatrovou pavučinou do soutěsek život. V závislosti na aktuální výšce vody v přehradě může sloužit jako říční přístav, nad ním jsou v dalších patrech byty, hotelové pokoje i parcely pro zemědělství.  

Čestné uznání:

Vertikální megaregion

Vertikální megaregion •  Evolo Magazine

Obří mrakodrapy nahrazující celé městské čtvrti by mohly být odpovědí na společenské problémy, kterým čelí Jižní Korea. Obyvatelé Soulu průměrně bydlí na pouhých 30 m2 na osobu a dojíždějí do práce hodinu jedním směrem každý den. To by se stavbou víceúčelových budov mohlo změnit. 

Čestné uznání:

Špička nitě

Špička nitě •  Evolo Magazine

Zajímavý návrh týmu z Bangladéše má řešit neudržitelnou situaci, ve které se nachází místní textilní průmysl. Země už zkrátka nemá další půdu na stavbu továren, a tak bude nutné směřovat je do výšky. To by mělo být i příležitostí k tomu učinit celé odvětví zdravější a udržitelnější. 

Čestné uznání:

Pletený mrakodrap

Pletený mrakodrap •  Evolo Magazine

Dvojice studií z Velké Británie navrhla více než šedesátipatrový dřevěný mrakodrap situovaný do Bangkoku. Jde o snahu přenést typickou atmosféru rušné thajské uličky do vertikální budovy, kde lidé bydlí, konzumují jídla s ikonickou kořeněnou vůní a chodí pracovat i bavit se. 

Čestné uznání:

Hotel Bourec

Hotel Bourec •  Evolo Magazine

Odvážný návrh architektů z Íránu situuje netradiční hotel přímo do prostředí newyorského ostrova Manhattan. Budova hotelu se inspiruje chováním larvy bource morušového a jejího vztahu s okolím, zejména ve vazbě na myšlenku udržitelnosti. 

Soutěž mrakodrapů: Který z nich je nej, nej, nej?

Soutěž mrakodrapů: Který z nich je nej, nej, nej?

Mrakodrap budoucnosti? Obří krychle pro zábavu

Mrakodrap budoucnosti? Obří krychle pro zábavu

Zemědrapy: Budoucnost lidstva v převrácených mrakodrapech

Zemědrapy: Budoucnost lidstva v převrácených mrakodrapech

 

Články odjinud