Orient Express na moři: Podívejte se na palubu luxusní lodi bohémů

Orient Express na moři: Podívejte se na palubu luxusní lodi bohémů
Sdílej
 
Společnost provozující legendární vlak Orient Express přijímá první rezervace na největší plachetnici světa. Loď Orient Express Corinthian poprvé vypluje na vlny Středozemního moře a Karibiku v květnu 2026.

Když se řekne Orient Express, většina lidí si vybaví vlaky, které původně jezdily na lince mezi Paříží a Istanbulem. Trasa měřila necelých tři tisíce kilometrů, v průběhu let se však několikrát proměnila. Průměrný cestovatel putující mezi oběma koncovými terminály ve vlaku strávil necelé tři dny.

A tak není divu, že se tyto dálkové spoje staly dějištěm mnoha kulturních děl. Nejde jen o slavnou detektivku Vražda v Orient Expressu od Agathy Christie, ale také o počítačovou hru The Last Express, ve které její tvůrce Jordan Mechner (autor kultovního Prince z Persie) přišel s revoluční myšlenkou neustále běžícího času bez ohledu na hráčovo konání. 

Nečekaný comeback Orient Expressu

Pravidelná vlaková linka s názvem Orient Express pro malý zájem ukončila svůj provoz v roce 2009, neboť většina cestovatelů dnes upřednostňuje mnohem kratší a pohodlnější cestu letadlem. Fanoušci drážní přepravy však mají nadále možnost svézt se v historických vagonech na občasných nostalgických spojích.

Od příští sezony se ale „linková“ doprava nesoucí název Orient Express vrací na scénu. A to způsobem, který byste nejspíše vůbec nečekali. Půjde totiž o loď – a ne jen tak ledajakou.

Středomoří a Karibik

Nese jméno Orient Express Corinthian a jde o první ze dvou téměř identických obřích jachet. Úvodní plavební sezona pro Corinthian potrvá od května do října 2026. Společnost Accor, která kromě značky Orient Express vlastní i hotely po celém světě, počítá s tím, že by měl námořní Orient Express v prvním roce provozu zamířit do celkem 35 přístavů ve Středozemním moři. Sesterská jachta Orient Express Olympian se přidá v roce 2027 a aktuální plány hovoří o tom, že by měla zavítat do věčně slunného Karibiku. 

Loď bohémů

Designem lodi byl pověřen renomovaný francouzský architekt Maxime d’Angeac. „Inspiroval jsem se zlatou érou francouzské Riviéry. Tedy obdobím, kdy spisovatelé, umělci, malíři, státníci či filmové hvězdy objevovaly Monte Carlo, Saint-Tropez, poloostrov Antibes nebo promenádu Croisette v Cannes. Obdobím bezstarostnosti, radosti ze života, volání po útěku,“ vysvětluje d’Angeac, jak vznikal unikátní projekt luxusní jachty. 

Jachty Orient Express Corinthian a OE Olympian jsou symboly luxusu, který však není zbytečně okázalý •  Orient Express (Maxime Castric, Alixe Lay, Maxime d’Angeac)

Šlechtický luxus

Jde o skutečně monumentální plavidlo, jehož délka 220 metrů je srovnatelná třeba s legendárním Titanicem (269 metrů). Jenže zatímco Titanic na své palubě převážel tisíce lidí, na OE Corinthian najdeme pouhopouhých 54 pokojů. Jejich plocha je od 45 po 230 čtverečních metrů, přičemž průměrná výměra činí 70 metrů čtverečních. A to rozhodně není žádná stísněná lodní kajuta, ale opravdu velkorysý byt se dvěma či třemi pokoji.

Původní návrh Maxime d’Angeaca počítal i s výstavbou prezidentského apartmá s rozlohou 885 čtverečních metrů a 530metrovou privátní terasou, to bylo ale nakonec rozděleno na několik „menších“ pokojů. Zdá se, že prezidenti budou mít v blízké budoucnosti na práci důležitější záležitosti než plavby po perlách Středozemního moře.  

Božská plavba

Při pojmenovávání jednotlivých apartmánů provozovatelé jachty popustili uzdu kreativitě. Nikoho asi nepřekvapí, že jeden z pokojů zahrnujících privátní fitness centrum a vířivku nese jméno Agatha Christie. Další apartmány se jmenují symbolicky podle větrů, nechybí tak severozápadní Mistral, jihozápadní Libeccio, severní Meltem nebo západní Zephyr, což je také řecký bůh větru.

K nejluxusnějším pokojům automaticky připadá i služba komorníka – soukromého služebného, který splní obratem všechna přání hostů. Těch na lodi popluje méně než personálu, což je u podobných plavidel zvykem. 

Zábava bez hranic

Jachta Orient Express si klade za cíl stát se opět místem setkávání významných – a vzhledem k cenám jednotlivých plaveb také velmi bohatých – lidí. Na její palubě tak najdeme lázně, kosmetický salon, fitness centrum, kadeřníka či krejčího. Nechybí prostorná knihovna s 1500 knihami k zapůjčení, sál deskových her, kino, hudební salonek, soukromé nahrávací studio a kabaret.

Ten, kdo by chtěl své plavky využít nejen jako módní doplněk, najde menší relaxační bazén venku na zádi. Druhý, určený k plavání, je sice v interiéru, ale má otevřený strop s výhledem na nebe a dvě dráhy o délce necelých sedmnácti metrů. 

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud