Enterprise: Vesmírný koráb ze Star Treku

Enterprise: Vesmírný koráb ze Star Treku
Sdílej
 
Kapitáni mohou přicházet a odcházet, ale jedno zůstává: Enterprise, kultovní loď, která je pro posádky Star Treku domovem.

 

5 hvězdných vůdců: Každý Star Trek má svého kapitána

5 hvězdných vůdců: Každý Star Trek má svého kapitána

 

 

Od šedesátých let se v trekovských seriálech vystřídalo několik modelů, které se liší vybavením, výkonností i tvarem podle toho, v jaké době se odehrávají. Enterprise v posledních dvou filmech vychází z podoby úplně první lodi, která nesla označení NC-1701.

USS Enterprise se vypravila do vesmíru roku 2258. Velel jí kapitán Christopher Pike a osazena byla především kadety z Akademie. Jako jedna z nejlepších lodí Flotily byla vyslána ověřit neznámý nouzový signál a dostala se do střetu s romulanskou lodí Narada z budoucnosti. O vývoji a dopadech těchto událostí vypráví film Star Trek z roku 2009.

Warpový pohon

Na Enterprise najdete dva druhy pohonu. Prvním je impulzní pohon pro manévrování v podsvětelné rychlosti, druhý warpový pohon, který je umístěn v zadní části lodi. Warpový pohon umožňuje na základě reakce hmoty s antihmotou několikanásobně překonávat rychlost světla. Hodinovým letem na warp 1 překonáte zhruba 1 079 252 850 kilometrů, na warp 9,9 už 3 283 061 760 000 kilometrů za hodinu. Maximální výkon filmové Enterprise je 8, v kritických podmínkách může dosáhnout i devítky, ale při ní již dochází k výraznému zdeformování časoprostoru.

 

Lepší než vesmírné lodě ze Star Wars? •  Profimedia

Přelstíme časoprostor?

Jde samozřejmě o fikci. Jenže fantazie někdy inspiruje realitu, a tak se stalo, že mexický fyzik Miguel Alcubierre přišel roku 1994 s teoretickým warpový pohonem. Ten by měl kolem vesmírné lodi vytvořit bublinu, kolem níž by se zhroutil časoprostor. Loď v bublině by neporušovala fyzikální zákon, podle kterého nemůže být nic rychlejšího než světlo, ale díky hrátkám s okolním časoprostorem by do cíle dorazila ve skutečnosti dorazila rychleji.

Je obtížné si to představit, ale teoreticky je to možné. Háček byl v tom, že vytvoření warpového pohonu by vyžadovalo nesmírné množství energie. V roce 2012 ale fyzik Harold White sdělil na vědecké konferenci, že Alcubierrův pohon zas tak moc šťávy nepotřebuje a jeho použití je tedy reálné. Kdy ale vznikne, je zatím ve hvězdách.

 

 

Jak vypadá nová hra ze světa Star Treku?

Jak vypadá nová hra ze světa Star Treku?

Nové Star Wars natočí režisér nového Star Treku

Nové Star Wars natočí režisér nového Star Treku

Spock zpívá zvláštní písničku o Hobitovi

Spock zpívá zvláštní písničku o Hobitovi

Klíčová slova:
star trek
 

Články odjinud

Hry