Před čtyřiceti lety se otevřely brány do neznámého světa fantazie. Za nimi se rozprostírají říše plné odvážných mladých hrdinek a statečných hrdinů, originálních tvorů a neokoukaných dobrodružství. Princezna Mononoke, Totoro, čarodějnice Kiki nebo mág Howl postupně uchvátili celý svět, který díky nim objevil kouzlo anime. Může za to Ghibli.
Začátek studia Ghibli
Studio Ghibli založili režiséři Hajajo Mijazaki, Isao Takahata a producent Tošio Suzuki v roce 1985. Do té doby Suzuki pracoval ve vydavatelství a v animaci se nevyznal. Když dostal náročný úkol rozjet během pouhých tří týdnů úplně nový časopis s názvem Animage, narazil na Mijazakiho. Mladý animátor měl za sebou televizní zkušenosti a zrovna natočil svůj první film Lupin: Vévodství Caligostro. Suzukimu se líbil a objednal si u něj seriál na pokračování. Mijazaki napsal a nakreslil mangu Naušika z větrného údolí. Byl to hit.
Japonský Walt Disney
Suzuki přesvědčil Mijazakiho, ať udělá z Naušiky film. Po ještě větším úspěchu padlo rozhodnutí založit vlastní animační studio. Mijazaki přibral k projektu Takahatu, se kterým se znal už z televize. Ale nikdo nevěděl, jak dlouho nebo jestli vůbec se uživí. Hlavní bylo dělat, co je baví.
Jako svůj první celovečerák studio Ghibli „postavilo“ Laputa: Zámek v oblacích. Od něj pokračovalo ještě výše. Dechberoucí animáky mu rychle vysloužily přezdívku Japonský Walt Disney. Když si skutečný Disney uvědomil, že konkurence je vážná, v roce 1996 s Ghibli radši spojil síly.
Cesta do fantazie pro všechny
Ještě na začátku nového tisíciletí se anime krčilo na okraji zájmu. Bylo zvláštní kuriozitou a vyznali se v něm jen otaku – vášniví fanoušci japonské kultury. Dokonce i v zemi vycházejícího slunce, kde se zrodilo, ho brali jako zábavu pro děti. Ale fantazie je pro všechny.
Výměnou za investice do natáčení získalo studio Disney práva uvádět Mijazakiho filmy po celém světě. Cesta do fantazie z roku 2001 byla hitem. Vysoké tržby v kinech korunoval Oscar pro Nejlepší animovaný film. Jediným dalším ručně kresleným animákem, který byl takto oceněn, je Chlapec a volavka, také od studia Ghibli.
Dobrodružství nekončí
Pro studio začala postupně pracovat nová generace tvůrců včetně Mijazakiho syna Gora. Ale Ghibli stále zůstává neodmyslitelně spjaté se svým otcem zakladatelem. I když už mu bylo osmdesát čtyři let a stal se z něho spíše kouzelný děd. Každá zpráva o tom, že odešel do důchodu, bývá značně přehnaná. Magické dobrodružství nekončí ani po čtyřech krásných desetiletích.
Jak to dopadne?
Režisér Hajajo Mijazaki předem nezná konec
Hajajo Mijazaki (84 let), který je nejznámější osobností studia Ghibli, zásadně nepíše scénáře. Místo nich rovnou kreslí storyboardy. Na nich je vidět, jak mají jednotlivé záběry vypadat. Bokem připisuje, co budou postavy ve filmu říkat. Na rozdíl od běžné praxe začíná Mijazakiho tým pracovat na animaci více než rok předtím, než jsou storyboardy hotové. Tím pádem nikdo neví dopředu, jak příběh nakonec dopadne. Dokonce ani jeho hlavní vypravěč.
Stará dobrá ruční práce
Od Totora po Chlapce a volavku
Většina ostatních studií dává přednost digitální animaci, ale Ghibli se až na pár výjimek drží staré dobré ruční práce. Na filmu Můj soused Totoro dělalo podle producenta Tošia Suzukiho osm animátorů rovných osm měsíců. Na zatím posledním Mijazakiho kousku Chlapec a volavka se jich už podílelo 60, ale byli mnohem pomalejší! Museli totiž vytvořit větší množství záběrů. „Byli jsme schopní natočit jen jednu minutu animace za měsíc. Za rok, který má 12 měsíců, to bylo 12 minut filmu.“ Kolik se přitom zlomilo tužek, nikdo nespočítal.
Moje hračka Totoro
Symbol studia Ghibli v Toy Story: Příběhu hraček
Roztomilí, nadpřirození a jako stvoření pro to, aby se stali hračkou. Z kocoura Džidžiho z Doručovací služby čarodějky Kiki je oblíbený plyšák, malé mořské víle Ponjo z útesu nad mořem to na klíčence sluší. Jiné postavičky obsadily třeba trička nebo kabelky. Ale jen jedna to dotáhla tak daleko, že se oklikou vrátila na začátek. Digitálně animovaný plyšák titulní postavy z výjimečné dobrodružné pohádky Můj soused Totoro se objevil jako vedlejší hrdina v Toy Story 3: Příběh hraček. Sice bez magických schopností, ale s typickým úsměvem od ucha k uchu.
Nejlepší anime filmy studia Ghibli ve Zlíně:
Studio Ghibli bude mít čtyřicáté narozeniny přesně 15. června. Ale slavit je můžete začít dříve a nemusíte kvůli tomu jezdit až do Japonska. Zlín Film festival připravil zajímavý program.
Odhalí zákulisí i historii studia v pozoruhodném dokumentu The Kingdom of Dreams and Madness (Království snů a šílenství). Přivítá „profesionálního fanouška“ Michaela Leadera, spoluautora knížky Ghibliotéka. A promítne lákavý výběr filmů nejen od Mijazakiho.
Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+
Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.