Manga CZ! Japonské komiksy se usadily v Česku

Manga CZ! Japonské komiksy se usadily v Česku
Sdílej
 
Dobrodružné fantastické japonské příběhy dobývají srdce českých čtenářů. Co je manga? A jak se japonské komiksy usadily v Česku?

Manga. Divné slovo a ještě divnější příběhy. Možná už jste je někdy viděli. Mají specifický styl, který většinou vychází z tradičního výtvarného umění. Nebo jste jich dokonce přečetli mraky. Nedivili bychom se, protože manga je čím dál populárnější nejen ve světě, ale i u nás doma.

V Česku vychází každý měsíc několik černobílých knížek, které se čtou odzadu a mají strhující děj. Jejich hlavní hrdinové jsou většinou hodně mladí, ale také velice šikovní – ať už objevují fantastické země a jejich zvláštní obyvatele, praktikují alchymii, studují čarodějnictví, trénují pokémony, nebo tráví čas starou dobrou superhrdinskou dřinou.

Komiksy z Japonska

Nejvíce českých překladů vyšlo v nakladatelství Crew, které nabízí všechno možné od legendárního Naruta přes gangsterku Tokyo Revengers až po klasiky jako Akira. „O mangu jsme usilovali hodně dlouho, v podstatě od úplných počátků nakladatelství, což byl konec devadesátých let,“ říká Jiří Pavlovský, který je v nakladatelství šéfredaktorem. „Jenže podmínky pro získání manga komiksů nejsou zrovna snadné a člověk si to opravdu musí zasloužit.“

Video se připravuje ...

Víte, jak se správně čtou komiksy manga? • Zdroj: Archiv online Blesk pro ženy

Manga je fenomén

Počátky, kdy se manga složitě dovážela do Česka přes americká komiksová vydavatelství, jsou za námi. Dnešní série přichází rovnou z Japonska. A ukázalo se, že českým čtenářům nevadí, že pravá manga se vlastně čte odzadu. „Dokonce s tím nemají problémy ani mladší čtenáři, možná i proto, že nemají ještě způsob čtení tak zažitý, takže mangu čtou v podstatě už žáci druhých tříd. A bez problému,“ pokračuje Jirka.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud