„Akce! Kamera jede!“ Zní v lese asi 30 km od Hradce Králové při natáčení hraného filmu o „životě“ kamenných seker. V záběru se při dělení velkého kmene má zlomit kamenná sekera. Jak to ale udělat, když nám při experimentech se zpracováním dřeva zatím žádná ze seker nepraskla? Musel jsem ji sám předem rozlomit kamenným otloukačem. Natolik jsou ty repliky broušených seker pevné!
Kámen místo železa
Pokácení stromu kamennou sekerou je strhující zážitek. Dodnes si pamatuji ten můj první. Byla to mladá břízka v blízkosti dnešních Chvaletic. Sekeru jsem vyrobil z nejpříhodnějšího kamene, který jsem měl k dispozici tak, aby jej bylo možné brousit. Metabazit z Jizerských hor, geniální surovina mladší doby kamenné, totiž ještě nebyl oficiálně objeven.
Jak pokácet strom
Dnes sekery z metabazitu vyrábíme běžně. Řešíme jejich upevnění, nejvhodnější materiál pro topůrka, sledujeme tvar ostří seker... Strom lze kácet několika způsoby. Známé je „bobrování“, kdy dřevorubec osekává strom dokola ze všech stran, dokud se nepokácí. Archeologické nálezy z doby kamenné ale dokládají i cílené záseky z obou stran. Tak to vlastně děláme dodnes.
Další zpracování dřeva
Pokácením stromu vše nekončí. Ležící kmen můžete opracovávat třeba do podoby vydlabaného člunu. Nebo ho můžete dělit na kratší části, které lze rozštípat na dřevěné desky nebo fošny. Povrch desek je možné kamennými nástroji i zarovnat.
Poznali jsme to přesvědčivě letos v zimě při stavbě neolitické studny. Předloha skutečného nálezu hovořila jasně. Už tehdy lidé vytvářeli poměrně komplikovanou dřevěnou konstrukci. Do svislých kůlů vysekali drážku a do ní zasadili hrany naštípaných desek.
A jaké ponaučení?
Výpověď současného tesaře, který replikami středověkých seker opravuje historické stavby, je jasná: Železnou sekeru nechá ke dřevu padat samospádem. U kamenné sekery to ale nejde. Do sekery musíte vložit velkou sílu. Ostří totiž není tak úzké. A tak si neolitického muže představuji nadále jako silného houževnatého chlapa, který se práce nebojí.
Autor článku Radomír Tichý je archeolog, vysokoškolský pedagog a ředitel Archeoparku pravěku ve Všestarech.