Vystřihovánka ke stažení: Výzbroj husitského bojovníka

Vystřihovánka ke stažení: Výzbroj husitského bojovníka
Sdílej
 
Husité byli stateční bojovníci, ale v každé líté bitvě přijde vhod nějaká ta výzbroj navíc. Třeba tarasnice nebo ušatá sudlice i s praporem! Stáhněte si bonusové díly k vystřihovánce husitského bojovníka, kterou najdete mezi papírovými modely v časopisu ABC č. 16/2021.

 

Husité ve své době silně zamíchali kartami tehdejšího válečného umění a udivovali i pobuřovali celý tehdejší svět. Když pomineme zajímavosti, jako byla aktivní role žen v řadách husitského vojska či využití zemědělského náčiní jako zbraní proti obrněným rytířům (ony známé okované cepy), tak to bylo hlavně nasazení mobilních pevností tvořených tzv. vozovou hradbou.

Stateční husité: Kdo byli boží bojovníci?

Stateční husité: Kdo byli boží bojovníci?

Díky nim se Husité dokázali velmi rychle opevnit na jakémkoliv místě. Patřili také k prvním masivním uživatelům střelných zbraní. V tehdejší době to samozřejmě nebyly nijak přesné ani spolehlivé zbraně. Jejich psychologický efekt byl ovšem značný. Figurku, kterou najdete mezi vystřihovánkami v časopisu ABC č. 16/2021, si můžeme doplnit o lehké dělo – tzv. polní tarasnici.

Návod na slepení bonusových dílů

Tarasnice

Nejdříve sestavíme základní trup 1. K němu připevníme nohy 2 (4×). Pro lepší efekt je doporučujeme rozstřihnout a podlepit kartonem. Dále sestavíme držáky děla 3 a 4 (obojí 2×), které zároveň slouží k jeho zaměřování. Opět doporučujeme podlepit silnějším kartonem.

V časopisu ABC č. 16/2021 vychází vpapírový model figurky husitského bojovníka •  Roland Havran

Do obou dílů si připravíme otvory. Nyní sestavíme podložku samotného děla 5. Do ní si také nachystáme otvory. Na podložku umístíme dělo 6 uzavřené z jednoho konce dílem 7. Pomocí dvou kolíků z dřevěných párátek si můžeme dělo ve stojanu napolohovat podle libosti.

Ušatá sudlice s praporem

Figurku můžeme ještě doplnit dlouhou zbraní, tzv. sudlicí. Sestavíme ji velice jednoduše tak, že špici 8 přilepíme na seříznutý konec špejle – špejli ponecháme co nejdelší. Těsně pod špici poté přilepíme oblepením špejle prapor 9. Špejli i další dřevěné díly přetřeme hnědým odstínem vodové barvy.

Koupit časopis ABC s vystřihovánkami >

Vystřihovánky v ABC č. 16/2021

Vystřihovánky v ABC č. 16/2021

Vystřihovánka zdarma ke stažení: Výzbroj vikingského bojovníka

Vystřihovánka zdarma ke stažení: Výzbroj vikingského bojovníka

Vystřihovánka ke stažení: Římský legionář - bonusové díly výstroje

Vystřihovánka ke stažení: Římský legionář - bonusové díly výstroje