Čtyřnozí farmáři: Podzemní plantáže pytlonošů

Čtyřnozí farmáři: Podzemní plantáže pytlonošů
Sdílej
 
Pytlonoši floridští obývají neúrodné písčité půdy, kde nemají přirozené potravy nazbyt. A tak si ji sami pěstují na podzemních plantážích.

Pytlonoši rodu Geomys jsou středně velcí severoameričtí hlodavci, kteří svým způsobem života vzdáleně připomínají naše sysly, s nimiž ale nejsou příbuzní. Stejně jako oni mají lícní torby, které používají k přenášení zásob potravy na horší časy. Žijí v rozsáhlých, často až 160 m dlouhých labyrintech podzemních nor, kde mají své únikové chodby, ložnice a spižírny.

Podzemní města pytlonošů

Z nor vycházejí pytlonoši jen výjimečně, takže nejsou moc často k vidění. Ale jejich podzemní kolonii prozrazují četné „krtiny“ na povrchu. I svou potravu většinou hledají pod zemí – živí se kořínky, hlízami, oddenky, cibulkami apod. Jen tam, kde je nad zemí bohatší vegetace, si svou podzemní stravu obohacují o různé listy či plody.

K hrabání jsou pytlonoši vybaveni dlouhými silnými drápy na předních končetinách •  Reed Noss, Veronica Selden

Chudí příbuzní

Vědci z floridské univerzity před časem studovali pytlonoše floridské, kteří obývají chudé písčité půdy s řídkými porosty borovic a dubů a téměř žádným podrostem. Domnívali se, že se jim bude dařit hůř než jedincům žijícím v oblastech s bohatší vegetací. Dostatek potravy je totiž pro pytlonoše životně důležitý: Hrabání nor je stojí až 3400krát víc energie než stejně velká zvířata, která běhají po povrchu země.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud