22 tisíc mant: Naděje pro ohrožené rejnoky

22 tisíc mant: Naděje pro ohrožené rejnoky
Sdílej
 
Máme pro vás dobrou zprávu: Vědci objevili novou populaci ohrožených mant obrovských! Je jich 22 tisíc a jsou nadějí pro ohrožený druh.

Létají mořem jako ptáci a rozpětí jejich „křídel“ může mít až 9 m. Manta obrovská, největší ze současných rejnoků, patří přes svou velikost k poměrně málo prozkoumaným druhům mořských živočichů. Je to způsobeno hlavně tím, že se toulá volným oceánem a pozorovat je lze jen na několika místech při pobřeží.

Nová populace mant

Právě kvůli nedostatku informací byly a leckde dodnes jsou manty obrovské loveny místními rybáři. Teprve v roce 2019 byly zapsány do červeného seznamu mezi druhy ohrožené vyhynutím. Jejich výzkumu se dlouhodobě věnují vědci z celé řady místních ochranářských a vědeckých institucí. Přibližně na konci 90. let minulého století zjistili ekvádorští vědci, že se v průběhu srpna a září shromažďuje značný počet mant obrovských v okolí ostrova Isla de la Plata.

Občanská věda

Ostrov leží necelých 40 km od ekvádorského pobřeží a je díky tomu snadno dostupný. Navíc je součástí Národního parku Machalilla, který je oblíbeným cílem turistů. V posledních letech láká hlavně amatérské potápěče a podmořské fotografy, kteří sem přijíždějí právě kvůli snadno fotografovatelným mantám.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud