Ráj draků a rejnoků: Národní park Komodo

Ráj draků a rejnoků: Národní park Komodo
Sdílej
 
Národní park Komodo je součástí světového dědictví. A také jedním z největších shromaždišť ohrožených rejnoků manta na světě.

Největší turistické lákadlo indonéského Národního parku Komodo? Samozřejmě komodský drak – největší žijící zástupce ještěrů na světě, varan komodský (Varanus komodoensis). Na paty mu ale šlape další obr, tentokrát mořský. Manta druhu Mobula alfredi, který nemá české jméno. V angličtině se mu říká „reef manta ray“, tedy útesový rejnok manta.

Čisticí stanice pro rejnoky

Půvabná paryba s až pětimetrovým rozpětím „křídel“ patří k ohroženým druhům a právě Národní park Komodo je podle nové studie velmi důležitý pro její další přežití. Útesové manty se rády zdržují v mělkých vodách bohatých na plankton, kterým se živí. Ideálně tam, kde jsou navíc i korálové útesy. Ty slouží jako čisticí stanice, kde si manty nechávají od drobných ryb odstraňovat z kůže parazity a odumřelé buňky. Když se nechají takto zkrášlit, často se blízko čisticích stanic věnují namlouvacím rituálům.

Občanská věda

Ve vodách Národního parku Komodo se manty vyskytují celoročně a ze strany turistů jsou druhými nejvyhledávanějšími zvířaty hned po komodských dracích. Lidé manty milují, jsou to jedny z ikonických oceánských zvířat. A jako takovým se jim dostává značného prostoru na záznamových médiích podvodních kamer a fotoaparátů. Vědci z nadace Marine Megafauna Foundation a australské Murdochovy univerzity se toho rozhodli využít: Spojili se s potápěčskou komunitou a požádali ji o nahrávání snímků z pozorování mant do online databáze MantaMatcher.org.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

Vyzkoušet za 1 Kč
 

Články odjinud