Skutečný obří vombat: Záhadné australské „megazvíře“

Skutečný obří vombat: Záhadné australské „megazvíře“
Sdílej
 
V pravěké Austrálii nežil jen jeden gigantický vombat. Navíc ten, kterého za něj považujeme, vlastně žádný vombat nebyl. Ábíčko odhaluje záhadné australské „megazvíře“.

Pokud jste už něco zaslechli o australské megafauně – tedy velkých až obřích zvířatech, jejichž naprostá většina vymřela záhy po příchodu lidí – nejspíš jste slyšeli i jméno Diprotodon. Největší známý vačnatec, obří vombat velký jako hroch. Velikosti hrocha diprotodon skutečně dosahoval, ale s tím obřím vombatem už to tak docela neplatí. Tenhle titul totiž patří někomu jinému.

Hroch je velké prase?

Diprotodon byl totiž jen vzdáleným příbuzným dnešních vombatů (z nichž jednoho můžete vidět i v pražské zoologické zahradě). Je to podobné, jako byste tvrdili, že hroch je velké prase, říká k tomu profesor Julien Louys z australské Griffith University. Skuteční obří vombati existovali také – potíž je jen v tom, že nálezy jejich kostí jsou mnohem vzácnější než nálezy diprotodonů.

Z toho mála, co zatím víme, se zdá, že pravěká Austrálie byla domovem dvou až tří rodů skutečných obřích vombatů. Za obřího vombata se přitom považuje takový, který váží víc než 70 kg.

Současný vombat obecný (Vombatus ursinus) se živí především trávou •  Profimedia.cz

Jediná lebka

Nejméně známý z obřích vombatů dostal jméno Ramsayia. Ačkoli byl jeho rod popsán už na konci 19. století, bylo těžké říci, jak vlastně vypadal. Vše, co měli vědci k dispozici, bylo jen pár stoliček a úlomků čelistí.

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud