Makakové na rybách: Jak sněžné opice přežívají zimu

Makakové na rybách: Jak sněžné opice přežívají zimu
Sdílej
 
Japonští makakové jsou mimo člověka teprve třetím druhem primátů, který se naučil lovit ryby. A zřejmě ze všech nejšikovnějším.

Japonským makakům červenolícím (Macaca fuscata) se přezdívá sněžné opice. Jsou nejodolnějším druhem opic, který také žije nejseverněji ze všech známých primátů (s výjimkou člověka, samozřejmě). Jednomu z nejnepříznivějších možných prostředí na japonských ostrovech čelí tlupy makaků, které žijí na ostrově Honšú v odlehlé oblasti pohoří, kterému se přezdívá „Japonské Alpy“.

Pro makaky jen bambus a kůra?

Dlouho se věřilo, že v Japonských Alpách makakové v zimě přežívají téměř výhradně na dietě z bambusových výhonků, které vyhrabávají zpod sněhu, a kůry, kterou okusují ze zmrzlých větví. Analýza trusu, které vědci sbírali v letech 2017 až 2019 však ukázala, že využívají i živočišný zdroj potravy – maso pstruhů potočních, kteří obývají zdejší horské prameny. Existují také fotografické snímky opic s mrtvou rybou v tlapkách.

Rybáři s holýma rukama

Rybí maso je zdroj hodnotných bílkovin a makakům bezesporu usnadňuje přežití zimy. Ale kde k němu opice přicházejí? Požírají leklé ryby, ke kterým se náhodně dostanou, nebo je aktivně vyhledávají a loví?

Tento článek je součástí balíčku PREMIUM+

Odemkněte si exkluzivní obsah a videa bez reklam na 9 webech.

 

Články odjinud