Pravěk: Kambrium
Kambrium je první geologické období starších prvohor (Paleozoika), trvalo přibližně 53 milionů let a začalo tzv. „Kambrickou explozí“ před 538,8 milionu let. Během ní došlo k obrovskému rozvoji a diverzifikaci živých organismů. Díky fosilnímu záznamu máme důkazy o vzniku členovců včetně trilobitů, ramenonožců, měkkýšů a ostnokožců. Objevilli se také první strunatci, předchůdci obratlovců a ryb, a tedy i nás lidí. V moři ale žilo množství záhadných živočichů které v současné době nemají ekvivalenty?
Souš tvořil superkontinent Gondwana a menší kontinenty Laurencie, Baltika a Sibérie. Kvůli nepříznivým podmínkám na souši (záření, nedostatek kyslíku v atmosféře) byl život vázán pouze na vodní prostředí.
(1) Vetulicola
Vyhynulý rod záhadných mořských živočichů objevený v kambrických vrstvách v Číně. Délka jejich těla se pohybovala od 5 do 20 cm, ústní otvor byl na přední straně těla a plavali pomocí malé ploutvičky.
(2) Amplectobelua
patřila mezi tzv. radiodonty, aktivní predátory s kruhovým ústním ústrojím. Některé druhy dorůstaly délky až 90 cm. Její fosilie byly objeveny v Číně, ale jiné rody a druhy radiodontů byly rozšířeny po celém světě. Kořist lovili pomocí silných tělních přívěsků umístěných v hlavové části těla.
(3) Hurdia
Ze Severní Ameriky, Číny a České republiky pochází fosilie záhadného členovce s velkým hlavovým štítem. Některé druhy dosahovaly délky až půl metru. V následujícím období ordoviku žili ale i obři s délkou kolem 2 metrů.
(4) Tuzoia
Téměř dvaceticentimetrový členovec byl objeven v Kanadě, ale žil také na území dnešního Česka a příbuzné rody byly rozšířeny v mořích celého světa. Své tělo, hlavu a nohy kryl schránou, do které se zavíral.
(5) Myllokunmingia
Primitivní strunatec, považovaný za předchůdce obratlovců s délkou těla maximálně 3 centimetry. Známe pouze jediný druh z fosilních vrstev v Číně.
(6) Lichenoides
Vyhynulý rod ostnokožců, pralilijic (dnes např. mořští ježci nebo hvězdice) o celkové výšce přibližně 2 centimetry, jehož nálezy pocházejí pouze z České republiky.
Jak na AR: Rozšířená realita s mobilem
Grafickou dvoustránku pro vás připravil Martin Lisec, počítačový grafik a ilustrátor který spolupracuje například s Oxfordskou univerzitou, Národním muzeem v Praze, Českou geologickou službou, geoparky, univerzitami a muzei po celém světě. Je autorem také 3D modelu Hurdie, který se před vaším telefonem objeví, když kamerou načtete QR kód pro Android nebo iOS. Žádná aplikace není zapotřebí. Další informace najdete na mightyfossils.com/timescale nebo martinlisec.com.